Grupa wandali wdarła się w nocy na pokład zabytkowego okrętu podwodnego USS Ling i odkręciła zawory denne. Poza tym skradziono kilka elementów z brązu. Okręt jest zacumowany na rzece w Hackensack w New Jersey.

– Zauważyłem, że okręt jest mocno zanurzony – mówi Jack Brown z Submarine Memorial Association – stowarzyszenia, które opiekuje się okrętem. – Wandale przecięli kłódki i otworzyli wszystkie włazy. Wyposażenie i eksponaty są zniszczone – dodaje.

USS Ling jest okrętem typu Balao. Wszedł do służby 8 czerwca 1945 roku i jest ostatnim amerykańskim okrętem, który zdążył wziąć udział w drugiej wojnie światowej. Wykonał tylko jeden patrol na Atlantyku, a już w 1946 roku został przesunięty do rezerwy, by od 1960 roku wznowić służbę jako okręt szkolny.

Poziom wody na pokładzie sięga trzech metrów. Poza uszkodzeniem okrętu złodzieje zabrali z pomnika na lądzie cztery wykonane z brązu tablice upamiętniające ponad trzy tysiące oficerów, którzy zginęli na okrętach podwodnych w czasie drugiej wojny światowej.

Policja prowadzi śledztwo w sprawie włamania, a stowarzyszenie analizuje możliwości naprawy szkód. Samo osuszenie okrętu może kosztować tysiące dolarów. Miejski radny Leonardo Battaglia powiedział, że miasta nie stać na pomoc przy naprawie szkód. Stwierdził, że miasto nie może wydać milionów dolarów, ponieważ stara się zmniejszać podatki dla mieszkańców.

Zobacz też: Elektroboot znaleziony na dnie Skagerraku

(foxnews.com)

US Navy