W całym pasie Afryki Środkowej dochodzi do starć między wędrującymi pasterzami a ludnością rolniczą. Do tej pory walki najczęściej toczono w Nigerii, jednak od 13 maja również w Czadzie trwają starcia między pasterzami a rolnikami. Według informacji przekazanych przez służby medyczne w ciągu tygodnia zginęły trzydzieści trzy osoby, a dwadzieścia dziewięć odniosło poważne obrażenia.

Do pierwszej wymiany ognia doszło we wsiach Amchaloka i Amsabarna w prowincji Sila we wschodnim Czadzie. Władze regionalne podały, iż wyniku starcia między rolnikami Burgu a arabskimi koczownikami zginęło dziewiętnaście osób. Przedstawiciele służb medycznych twierdzą, że ofiar było dwadzieścia jeden.

Do podobnego starcia doszło 16 maja w sąsiednim regionie Wadaj. Prokurator Hassan Djamouss Hachimi oświadczył, że grupa uzbrojonych mężczyzn napadła na wieś, jednak spotkała się z zorganizowanym oporem ze strony mieszkańców. Zginęło wówczas dziewięciu pasterzy i trzech rolników. Na miejsce dotarły siły porządkowe, które aresztowały trzydzieści trzy osoby podejrzewane o udział w starciu.

Władze centralne zdają sobie sprawę z zagrożenia dla stabilności kraju wskutek konfliktu na linii pasterze–rolnicy. Prezydent Idriss Déby, odwiedzając regiony wschodnie w lutym 2019 roku, określił napięcia jako poważny problem.

Zobacz też: Południowoafrykańskie Gripeny przeciwko kłusownikom

(africanews.com)

Ambbox, Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International