We wchodzących w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej Wojskowych Zakładach Elektronicznych w Zielonce uroczyście zainaugurowano budowę Centrum Produkcyjno-Serwisowego Pocisków Rakietowych NSM. Inwestycja związana jest z projektem offsetowym realizowanym w ramach pozyskania przez Siły Zbrojne RP Morskiej Jednostki Rakietowej.

Inwestycja zakłada zbudowanie zespołu budynków wraz z wyposażeniem specjalnym pozwalających na produkcję, serwisowanie i certyfikację poddźwiękowych przeciwokrętowych pocisków manewrujących Naval Strike Missile. Utworzenie centrum jest częścią planu ustanawiania w grupie kapitałowej PGZ nowych zdolności w zakresie techniki rakietowej. Wartość inwestycji to ponad 30 milionów złotych.

– Rakiety wymagają okresowej, kompleksowej recertyfikacji: demontażu, sprawdzenia i wymiany wszystkich niezbędnych elementów oraz dokonania zaawansowanych testów – powiedział Witold Słowik, prezes zarządu Polskiej Grupy Zbrojeniowej. – Wszystko to jest możliwe do wykonania tylko na poziomie fabrycznym. Budowanie takich kompetencji w naszej grupie to element planu ekspansji PGZ w segmencie techniki rakietowej, zarówno w celu zabezpieczenia potrzeb Sił Zbrojnych, jak i współpracy z innymi formacjami.

Wojskowe Zakłady Elektroniczne są beneficjentem dwóch umów offsetowych z norweskim Kongsbergiem, producentem NSM. W ramach wykonania pierwszej umowy w spółce wybudowano i uruchomiono Centrum Wsparcia Serwisowania i Zarządzania Konfiguracją Systemu NSM. Druga umowa offsetowa zakładała powstanie infrastruktury służącej do prowadzenia modernizacji mid-life upgrade (MLU) i ponownej certyfikacji pocisków NSM będących na wyposażeniu Morskiej Jednostki Rakietowej. Założeniem tego projektu jest zabezpieczenie Morskiej Jednostki Rakietowej w zakresie gotowości bojowej pocisków typu NSM.

Przejęcie know-how w zakresie produkcji i serwisowania pocisków oraz wdrażanie kultury i organizacji pracy centrum zgodnie ze standardami NATO wpłynie pozytywnie na rozwój firmy w obszarze poziomu technicznego, sposobu organizacji i funkcjonowania. Linie produkcyjne i technologiczne, nowe umiejętności specjalistów oraz nabywane doświadczenie będą stanowiły atut przy potencjalnych nowych inicjatywach biznesowych w grupie związanych z techniką rakietową.

Zobacz też: NSM dla US Marine Corps

(informacja prasowa)

Polska Grupa Zbrojeniowa