11 maja w bazie lotniczej piechoty morskiej Cherry Point w Karolinie Północnej odbyła się uroczysta ceremonia rozwiązania eskadry walki elektronicznej VMAQ-3 „Moon Dogs”. Tym samym w USMC pozostaje już tylko kilka samolotów EA-6B Prowler, a całkowite wycofanie maszyn tego typu ze służby w lotnictwie wojskowym Stanów Zjednoczonych jest kwestią miesięcy.

Podczas gdy w US Navy EA-6B zostały zastąpione przez pełniące podobną rolę EA-18G Growlery, w US Marine Corps wycofanie Prowlerów wiąże się z dostawami myśliwców piątej generacji F-35B Lightning II. Wedle założeń piechoty morskiej trudno wykrywalne F-35B nie będą potrzebowały dodatkowej osłony w postaci zakłóceń radioelektronicznych, tudzież będą w stanie zapewnić ją sobie same.

Technicznie proces likwidacji VMAQ-3 ma się zakończyć z dniem 31 maja. Używane przez nią samoloty trafią na składowisko 309. Lotniczej Grupy Obsługi i Regeneracji (AMARG) w Davis-Monthan AFB w stanie Arizona. Rozformowanie ostatniej (i najstarszej) eskadry USMC nadal latającej na EA-6B, VMAQ-2 „Playboys”, spodziewane jest na początku roku fiskalnego 2019, w październiku bieżącego roku.

Zobacz też: Czterdzieści lat Prowlera w US Marine Corps

(marinecorpstimes.com; na fot. EA-6 z eskadry VMAQ-3 w bazie Korat w Tajlandii w 2003 roku)

US Air Force / SSgt. Cecilio M. Ricardo Jr.