Na przełomie marca i kwietnia zostaną zorganizowane największe indyjskie ćwiczenia sił powietrznych pod kryptonimem „Gaganshakti”. W tym roku po raz pierwszy w manewrach wezmą udział myśliwce LCA Tejas.

Od lipca 2016 roku Tejasy, którym nadano status wstępnej gotowości operacyjnej, są na wyposażeniu 45. Eskadry, gdzie są przygotowywane do wykonywania w przyszłości zadań operacyjnych. Jednym z najważniejszych testów określających ich gotowość do służby liniowej będzie udział we wspomnianych manewrach, które obejmą całe terytorium Indii. Do tej pory samoloty spotkały się raczej z chłodnym przyjęciem, a udany udział w ćwiczeniach może zmienić ich negatywny wizerunek.

Indyjskie siły powietrze zamierzają pozyskać sześć myśliwców w tym roku budżetowym i osiem w przyszłym. Łącznie dostawy dla sił powietrznych mają objąć osiemdziesiąt maszyn w zmodernizowanym wariancie Tejas 1A. Zmiany obejmują między innymi wyposażenie samolotu w radar AESA, zintegrowany pakiet walki elektronicznej i możliwość tankowania w powietrzu.

(defenseworld.net)

Ashwin Kumar, Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0 Generic