Szef sztabu nigeryjskich sił powietrznych, generał broni Sadique Abubakar, poinformował, że w listopadzie bieżącego roku Nigeria otrzyma zamówione myśliwce JF-17. Natomiast lekkie samoloty szturmowe A-29 Super Tucano maja być dostarczone w 2022 roku.

Ponadto generał pochwalił się wzrostem gotowości bojowej nigeryjskich sił powietrznych. Dzięki staraniom rządu i dowództwa w ciągu pięciu lat gotowość operacyjna samolotów nigeryjskiego lotnictwa wojskowego wzrosła z 35% z czerwcu 2015 roku do 82% w lutym 2020 roku. Główną rolę odegrały w tym szkolenia nowych i ponowne przeszkolenia dotychczasowych techników i mechaników odgrywających kluczową rolę przy serwisowaniu samolotów.

Od 2015 roku nigeryjskie lotnictwo wzbogaciło się o dwadzieścia dwa nowe statki powietrzne, w tym pakistańskie szkolne Super Mushshaki, a kolejne zostaną dostarczone niedługo. Jak wspomniano, trzy zamówione JF-17 powinny się pojawić w Afryce w listopadzie tego roku. Natomiast dostawę dwunastu A-29 zaplanowano na 2022 rok. Być może Nigeria kupi również dodatkowe JF-17, ponieważ trzy samoloty to stanowczo zbyt mało do skutecznego wypełniania codziennych zadań, a flota F-7Ni systematycznie kurczy się z powodu wypadków.

Także w zeszłym roku nigeryjskie siły powietrzne przywróciły do służby trzy samoloty szkolno-bojowe L-39ZA, które zostały wyremontowane w Nigerii przez Aero Vodochody przy współudziale nigeryjskich techników i inżynierów. Przeprowadzone w kraju prace remontowe były elementem szerszego planu mającego na celu wykonywanie lokalne jak największej liczby przeglądów i remontów wszystkich typów statków powietrznych. Natomiast już w 2020 roku Nigeria odebrała dwa uzbrojone śmigłowce AW109 i jeden transportowy Mi-171.

Zobacz też: US Navy rozważa uzbrojenie statków handlowych

(defenceweb.co.za)

Asuspine, GNU Free Documentation License, Version 1.2