Większość znalezisk odnajdywanych przez archeologów i konserwatorów zabytków to fragmenty ceramiki lub inne drobne przedmioty, na które natrafia się nieraz całkowicie przez przypadek. Dlatego niemałym zaskoczeniem dla pracujących przy renowacji fortu Lahaur w Pendżabie było odkrycie dwóch bardzo dobrze zachowanych armat zamurowanych na jego terenie.

13 września badacze natknęli się na ślad dział ukrytych w okolicach bramy Musamam. Po usunięciu cegieł i znacznych ilości zanieczyszczeń wyciągnięto dwa działa. Znalezisko wywołało niemałe poruszenie, a opiekująca się zabytkami Walled City of Lahore Authority rozpoczęła badania mające ustalić, jakie są dzieje obu wydobytych armat. Wygrawerowany symbol korony wskazuje, że zostały one odlane i umieszczone w forcie w czasach panowania Wielkiej Brytanii.

Badacze prowadzący wykopaliska trwające obecnie w forcie odnaleźli wiele zabytków pochodzących z okresu zarówno niezależnego państwa Sikhów, jak i brytyjskiego protektoratu. Brama fortu, przy której dokonano tego niezwykłego odkrycia, została wzniesiona za panowania Szahdżahana na przełomie XVI i XVII wieku.

Zobacz też: Pakistan zainteresowany rosyjską bronią

(tribune.com.pk)

Rohaan Bhatti, Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported