Rzecznik prasowy kazachskiego ministerstwa obrony poinformował, że w tym roku Astana zrezygnowała z organizacji defilady wojskowej z okazji Dnia Zwycięstwa i Dnia Obrońcy Ojczyzny. Parada nie została przewidziana w planie zatwierdzonym przez ministerstwo.

Dzień Obrońcy Ojczyzny jest obchodzony w Kazachstanie 7 maja, dwa dni przed Dniem Zwycięstwa. W 1922 roku został ustanowiony jako Dzień Armii Czerwonej i Floty. W latach 1949-1993 określany był Dniem Armii Czerwonej i Marynarki Wojennej. Do dziś jest obchodzony przez wiele państw Wspólnoty Niepodległych Państw.

Zeszłoroczna defilada była największa w historii kraju. Wzięło w niej udział pięć tysięcy żołnierzy, dwieście pojazdów wojskowych różnych typów, a także siedemdziesiąt śmigłowców i samolotów. W Kazachstanie święto państwowe zostało oficjalnie uznane 9 maja od 1947 roku i jest dniem wolnym od pracy.

Kazachstan nie jest jedynym państwem Wspólnoty Niepodległych Państw, które zrezygnowało z przeprowadzenie defilady. Białoruś również zdecydowała, że Dzień Zwycięstwa będzie obchodzić skromniej niż w poprzednim roku i wykreśliła paradę wojskową z planu obchodów. Uroczystości ograniczą się do pokazu sztucznych ogni i tak zwanego Nieśmiertelnego Pułku, przemarszu, którego uczestnicy niosą fotografie krewnych walczących w czasie drugiej wojny światowej.

(themoscowtimes.com; fot. may9.ru, na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 4.0 Międzynarodowe)