Dyrektor Agencji Obrony Przeciwrakietowej (MDA) admirał James Syring powiedział, że w przyszłym roku amerykańsko-izraelski zespół ekspertów przeprowadzi pierwszy test systemu antybalistycznego Chec 3. Do próbnego odpalenia pocisku dojdzie na poligonie rakietowym na wyspie Kodiak w stanie Alaska. Syring zastrzegł jednocześnie, że obecnie nie ma żadnych planów zintegrowania izraelskiego systemu z amerykańską architekturą obrony balistycznej.

Według admirała Izrael na swoim terytorium nie ma poligonu, włączając w to Morze Śródziemne, który sprostałby wymaganiom przyszłego testu i znacznie bardziej dogodnym miejscem do testów będzie alaskańska wyspa Kodiak. Chec 3 będzie miał za zadanie zestrzelić nadlatujący pocisk balistyczny, który swoją charakterystyką będzie przypominał pocisk produkcji irańskiej. Miejsce testu wybrano tak, aby zminimalizować szkody, które mogłyby powstać w efekcie neutralizacji zagrożenia przez antypocisk.

Lokalna agencja informacyjna KTOO News podała, że dyrektor zarządzający państwowej firmy Alaska Aerospace Corp. Craig Campbell skontaktował się z władzami Agencji Obrony Przeciwrakietowej w sprawie przeprowadzenia testu Chec 3 z poligonu na Alasce. Campbell dodał, że firma jest w toku negocjacji kontraktu, ale transakcji jeszcze nie sfinalizowano. Jutro w ratuszu miejskim ma odbyć się debata na temat przyszłego próbnego odpalenia.

KTOO News zauważyła jednak, że przed rokiem MDA podpisała z firmą Alaska Aerospace Corp. umowę o wartości 80 milionów dolarów. Jest to pięcioletnia umowa ramowa, zaś jej przedmiotem, między innymi jest test pocisku Chec 3 z tamtejszego kosmodromu. Poligon na wyspie Kodiak będzie też miejscem, gdzie latem tego roku odbędzie się test THAAD-a, który ma neutralizować zagrożenia ze strony północnokoreańskiego arsenału rakietowego.

Chec 3 wszedł do służby operacyjnej 19 stycznia bieżącego roku.

(breakingisraelnews.com, defensenews.com)

United States Missile Defense Agency