Przedsiębiorstwo China North Industries Corporation opracowało nowy wariant transportera opancerzonego VP-10 w układzie 8 × 8, potencjalnie przeznaczonego na eksport. Zastosowano podobne rozwiązanie do działa samobieżnego ST-1, jednej z wersji eksportowego opancerzonego pojazdu bojowego VN-1 (na zdjęciu).

Transporter VP-10 w wariancie podstawowym jest zazwyczaj obsługiwany przez dwuosobową załogę i może przewozić do dwunastu żołnierzy desantu. Pojazd wyposażono w niewielki, zdalnie sterowany moduł uzbrojenia z karabinem maszynowym kalibru 12,7 milimetra. Może on również pływać. Dwa pędniki strumieniowe z tyłu kadłuba rozpędzają pojazd w wodzie do 8 kilometrów na godzinę.

Cechą charakterystyczną nowej wersji jest armata kalibru 105 milimetrów z hamulcem wylotowym i przedmuchiwaczem, ale pozbawiona osłony termicznej. Naprowadzana jest na cel za pomocą skomputeryzowanego systemu kontroli ognia. Uzbrojenie wtórne stanowi współosiowy karabin maszynowy kalibru 7,62 milimetra i gniazdo sterowanych elektrycznie wyrzutni granatów kalibru 76 milimetrów, zamontowane na wieży i strzelające do przodu.

Nie wiadomo jednak, czy armata kalibru 105 milimetrów jest ładowana ręcznie czy też zasilana automatem ładowania. Pojazd wydaje się też pozbawiony możliwości pływania, gdyż ma zwiększoną masę całkowitą z powodu zainstalowania cięższej wieży, zaś z tyłu kadłuba usunięto pędniki.

Kadłub i wieżę nowego wariantu VP-10 wyposażono w pancerz pasywny, zaś w jego tylnej części nadal mogą być przewożeni żołnierze desantu, tam też znajdują się przyrządy obserwacyjne i gniazda strzeleckie.

Zobacz też: Nowy chiński bojowy wóz piechoty

(janes.com)