Kilka dni temu informowaliśmy, że amerykańska marynarka wojenna zamówiła dziewięć wielozadaniowych atomowych okrętów podwodnych typu Virginia. Będą one wyprodukowane w standardzie Block V, co oznacza, że będą się znacznie różniły od poprzedników.

Po pierwsze: nowe okręty będą znacznie dłuższe od swoich poprzedników. Poza pierwszą jednostką serii pozostałe będą miały wmontowaną dodatkową sekcję kadłuba o długości dwudziestu pięciu metrów. W tej sekcji będą zamontowane cztery pionowe wyrzutnie pocisków Tomahawk – każda mieszcząca siedem pocisków. Razem z dwunastoma standardowymi wyrzutniami da to możliwość przenoszenia do czterdziestu pocisków Tomahawk na każdym okręcie.

Obszerne wnętrze Virginia Payload Module może być wykorzystane również w inny sposób. Zamiast Tomahawków można je wykorzystać do przenoszenia, wypuszczania i dokowania dużych bezzałogowych pojazdów podwodnych, odpalania w przyszłości nowych pocisków hipersonicznych czy przenoszenia dodatkowych torped.

Po drugie: okręty podwodne typu Virginia Block V mają być znacznie cichsze od poprzedników. Poprawa charakterystyk akustycznych ma nie tylko utrudnić wykrycie jednostki przez przeciwnika, ale też poprawić warunki pracy własnych sonarów. Dodatkowe wygłuszenie będzie możliwe dzięki zastosowaniu nowych okładzin wygłuszających oraz zastosowaniu nowych rozwiązań technicznych pozwalających na cichszą pracę maszyn i urządzeń pokładowych.

Zwiększenie liczby przenoszonych pocisków i cichsza praca mają związek z ponownym nastawieniem się amerykańskiej marynarki wojennej na konfrontację z równorzędnymi przeciwnikami – w domyśle z Rosją i Chinami. Oba państwa rozbudowują zintegrowane systemy obrony przeciwlotniczej, więc aby porazić dany obiekt na ich terytorium, trzeba będzie wystrzelić znacznie więcej pocisków. Z kolei cichsza praca pozwoli na skryte operowanie u wybrzeży potencjalnych przeciwników i wykonywanie tam misji rozpoznawczych, wysadzania oddziałów specjalnych czy zwalczania żeglugi.

Zobacz też: Test lądowej wersji Tomahawka

(defensenews.com)

US Navy / Mass Communication Specialist 1st Class Jeffrey M. Richardson