Włoska stocznia Intermarine S.p.A przekazała fińskiej marynarce wojennej niszczyciel min Vahterpää, trzeci okręt typu Katanpää. W uroczystości w zakładach producenta w Sarzanie, opodal włoskiego miasta La Spezia, uczestniczył kontradmirał Veijo Taipalus, dowódca fińskiej marynarki. Okręt znajdzie się w swoim porcie macierzystym w grudniu. Do 4. Dywizjonu Przeciwminowego (4. Miinalaivue) z kwaterą w Turku trafi drogą lądową.

Przetarg na pierwsze fińskie niszczyciele min ogłoszono w 2003 roku, zaś w kolejnym wystosowano zapytania ofertowe i otrzymano propozycje od siedmiu firm. W 2006 roku Finowie wybrali na głównego wykonawcę Intermarine S.p.A., zaś na dostarczyciela systemu walki – Atlas Elektronik GmbH. Kontrakt na budowę trzech okrętów warty był 244,8 miliona euro, wliczając w to koszt szkolenia załóg okrętów, dostawy dokumentacji technicznej, części zapasowych i wyposażenia, a także wsparcia logistycznego.

Niszczyciele min typu Katanpää budowane są na bazie okrętów typu Lat Ya dla marynarki wojennej Tajlandii, wprowadzonych do służby w 1999 roku. Kadłuby okrętów tego typu to konstrukcje o długości 52,4 metra, szerokości około 10 metrów i wyporności 680 ton. Pływają z prędkością 13 węzłów i mają zasięg 2800 kilometrów.

Wyposażone są w kilka typów bezzałogowych pojazdów podwodnych: Hugin 1000 (produkowany przez Kongsberga), Remus (produkowany przez Hydroid), Double Eagle Mark II i SeaFox I. Dzięki nim istnieje możliwość wyszukiwania i lokalizowania min, umożliwiając spełnianie podstawowych zadań stawianych okrętom tej klasy. Ponadto okręty typu Katanpää wyposażono w sonar kadłubowy HMS-12M i sonar boczny Klein 5500, dostarczony przez firmę Klein Associates. Uzbrojone są w działo Bofors L/70 kalibru 40 milimetrów.

Trzy fińskie niszczyciele min – Katanpää (40), Purunpää (41) i Vahterpää (42) – należą do 4. Dywizjonu Przeciwminowego. W służbie zajęły miejsce trałowców typu Kuha. Zakłada się, że będą realizować swoją funkcję do lat 2040–2042.

Zobacz też: Finlandia rozpoczyna odnawianie floty

(navyrecognition.com; na zdjęciu fiński niszczyciel min Katanpää, fot. MKFI, domena publiczna)

MKFI, domena publiczna