O nowym pionowzlocie Bella wiadomo było jak dotąd głównie tyle, że przechodził pomyślnie kolejne stadia prób. Jak zauważa jednak dziennikarz serwisu Breaking Defense, docelowo V-280 Valor to nie tylko ciekawie wyglądający prototyp, ale też maszyny wyspecjalizowane do określonych zadań, takie jak silnie uzbrojony gunship, trudno wykrywalny wiropłat do transportu marines i maszyna zwiadowcza.

Podczas wizyty w siedzibie producenta Sydney J. Freedberg Jr. miał okazję sfotografować makiety dwóch bojowych wersji V-280. W jednej z nich Valor, poprzez zamontowanie w drzwiach kabiny ładunkowej pylonów na uzbrojenie, zamienia się z transportowca w maszynę wsparcia ogniowego. W innej, sugerowanej dla US Marine Corps, płatowiec nabiera cech zmniejszonej wykrywalności, broń znajduje się w komorach, usterzenie odwrócono o 180 stopni, a płaty mogą być składane do hangarowania.

Zdaniem przedstawicieli firmy Bell słowo tiltrotor u wielu osób budzi złe skojarzenia z V-22 Ospreyem, którego rozwój trwał długo, do produkcji brakowało dostępnych dziś technologii, a i sama eksploatacja maszyny nie jest wolna od problemów. Tymczasem V-280 Valor ma być zdecydowanie mniejszy, zwrotniejszy i bardziej zaawansowany technicznie od poprzednika.

W sprawie będącej tematem licznych rozważań – wymogu dużej prędkości nowych wiropłatów dla wojsk lądowych – Bell ma swoje zdanie. Twierdzi, że już kiedyś miał maszynę zdolną rozpędzić się do ponad 550 kilometrów na godzinę (był nią prototypowy XV-15). Kwestionuje jednak sens stawiania na samą prędkość, od której ważniejsze mają być niezawodność i skromne wymagania serwisowe.

Producent chce, aby piloci US Army podczas lotów testowych mieli wiele okazji do przekonania się o tym, że V-280 lata się dużo lepiej niż Ospreyem. Kiedy tylko, prawdopodobnie we wrześniu, wojska lądowe doprecyzują swe wymagania wobec nowego śmigłowca zwiadowczego, Bell czuje się na siłach, aby skonstruować w tym celu mniejszą, lżejszą i jeszcze zwrotniejszą wersję Valora.

Zobacz też: Bell chce opracować bezpilotową wersję V-280

(breakingdefense.com)

Bell