W przyszłym roku Estonia otrzyma od Stanów Zjednoczonych dwa samoloty transportowe M28 Skytruck wyprodukowane w Mielcu. Wcześniej samoloty były używane przez amerykańskie siły specjalne pod oznaczeniem C-145, ale zostały wycofane w ramach cięcia kosztów.

Same maszyny zostaną przekazane za darmo, ale Estonia musi pokryć koszty transportu i ich przystosowania do europejskich regulacji prawnych. Samoloty zostały wyprodukowane w 2009 roku i od czasu ich wycofania ze służby amerykańskiej były zakonserwowane. W Estonii zastąpią wysłużone An-2. Kraj ten wykorzystuje lekkie samoloty transportowe do przewozu ładunków, szkolenia pilotów, ewakuacji medycznej i desantu skoczków spadochronowych.

W 2014 roku Estonia zamierzała zakupić w Stanach Zjednoczonych dwa samoloty Sherpa C-23B+, ale po wielu miesiącach negocjacji z pomysłu zrezygnowano, ponieważ uznano, że niska cena zakupu nie rekompensuje późniejszych wysokich kosztów eksploatacji tych maszyn. W stosunku do C-23 Skytruck może operować z krótszych pasów startowych, a ponadto jest ciągle produkowany, co gwarantuje dostępność części zamiennych.

Zobacz też: Skytrucki dla Luftwaffe

(baltictimes.com)

Maciej Hypś, konflikty.pl