Dziennik Izwiestija poinformował, że przyjęto harmonogram testów państwowych okrętu podwodnego K-561 Kazań projektu 885M (typ Jasień-M). Próby rozpoczną się jesienią tego roku. Oznacza to, że spełniają się zapowiedzi z ubiegłego roku, że osiągnięcie gotowości bojowej przez tę jednostkę może opóźnić się o dwa lata względem pierwotnych planów.

Testy potrwają co najmniej dwa miesiące. Jeśli się powiodą, okręt dołączy do Floty Północnej pod koniec roku. Harmonogram jednak nie daje pewności, zaś termin może zostać przesunięty na 2021 roku.

Pierwotnie K-561 miał dołączyć do floty w 2019 roku. Uniemożliwiły to próby cumowania, które odbyły się w ostatnim kwartale 2018 roku i wykazały, że kilka mechanizmów pomocniczych i agregatów pokładowych nie spełniało wymagań ministerstwa obrony. Wymagały one dopracowania technicznego, które pochłonęło dużo czasu.

– Termin może ulec przesunięciu, ponieważ wszystkie mechanizmy, wyposażenie i uzbrojenie są sprawdzane pod kątem zgodności ze specyfikacjami resortu obrony – powiedział były dowódca okrętów podwodnych, kontradmirał Wsiewołod Chmyrow. – W razie potrzeby załoga i zespół producenta mają ustalone harmonogramy usunięcia usterek.

Próby odbiorcze są ostatnim i najważniejszym testem przed podniesieniem bandery. Podczas nich sprawdza się systemy we wszystkich możliwych do wyobrażenia i niewyobrażalnych reżimach. Załoga Kazania będzie musiała zmierzyć się ze wszystkimi etapami, w tym odpalaniem torped i pocisków manewrujących oraz stopniowym zanurzeniem na głębokość maksymalną. Poprawność działania sprzętu będzie sprawdzana na różnych głębokościach. Dlatego też nie można zagwarantować, że opóźniony Kazań trafi do służby planowo w nowym terminie.

Kazań – pierwszy okręt podwodny zmodernizowanego projektu 885M – ma być zdolny do odpalania pocisków hipersonicznych Cyrkon. Stępkę pod K-561 położono jeszcze w czerwcu 2009 roku, zwodowano go zaś ponad trzy lata temu – w marcu 2017 roku. Okręt zmodyfikowano i zaliczono do typu Jasień-M. Planowano przyjąć go do służby w ubiegłym roku. Później zamiary skorygowano i jako datę krytyczną wskazano koniec 2020 roku. Podobny czas na podniesienie bandery dano okrętowi K-573 Nowosibirsk. W obu przypadkach termin ten będzie niemożliwy do zachowania.

Do tej pory jedynym reprezentantem typoszeregu Jasień jest Siewierodwińsk (K-560), którego przyjęto do służby w 2014 roku. W czasie forum Armija-2019 podpisano kontrakt na budowę siódmego i ósmego Jasienia-M. W lipcu 2019 roku poinformowano, że położenie stępki pod oba okręty nastąpi w latach 2020–2021.

Zobacz też: „Wieczne” reaktory dla rosyjskich okrętów podwodnych

(navyrecognition.com)

mil.ru, Creative Commons Attribution 4.0 International