Uzbekistański Państwowy Komitet Przemysłu Obronnego poinformował 23 lipca, że w toku jest modernizacja należących do tamtejszych wojsk lądowych czołgów podstawowych T-64 do standardu T-64MW. Opublikowano nawet zdjęcia unowocześnionej maszyny podczas testów gdzieś na poligonie na terytorium Uzbekistanu.

Według przedstawicieli resortu obrony próby wypadły zadowalająco i stały się przepustką do seryjnej modernizacji. Oznacza to oficjalne potwierdzenie będącej w sferze domysłów modernizacji tamtejszego taboru pancernego. Pod koniec ubiegłego roku uzbekistańskie wojska lądowe opublikowały w serwisie YouTube materiał filmowy przedstawiający zmodyfikowane czołgi podstawowe T-64B i T-62.

Pakiet modernizacyjny zakłada wymianę starego pięciocylindrowego silnika 5TDF o mocy 700 koni mechanicznych na W-84, który napędza czołgi rodziny T-72. Nowa jednostka napędowa ma charakteryzować się mocą 840 koni mechanicznych. Będzie to mieć wpływ na zwiększenie mobilności pojazdu i zdolności do pokonywania przeszkód terenowych.

Czołgi otrzymają dodatkowe opancerzenie w postaci kostek pancerza reaktywnego ERA na pochyłej przedniej części kadłuba i na jego bokach. Podobnie opancerzona zostanie wieża. Boki i tył chronione są ponadto pancerzem prętowym. Dzięki silnikowi o mocy większej o 140 koni mechanicznych poprawienie osłonności balistycznej ma nie wpłynąć negatywnie na mobilność pojazdu.

Załoga do dyspozycji otrzyma nową radiostację cyfrową Hytera, opracowaną i stworzoną przez uzbekistański przemysł obronny. T-64B zachował zamontowany na dachu karabin maszynowy NSWT kalibru 12,7 milimetra. Państwowy Komitet Przemysłu Obronnego zapewnia, że dzięki modernizacji T-64MW mają jedynie nieco ustępować czołgom T-72. W komunikacie prasowym można przeczytać, że działania Taszkentu nie są niczym specjalnym na tle innych państw, które decydują się na modernizację starego wyposażenia zamiast kupowania nowego.

Nadal nie wiadomo, ile czołgów zostanie unowocześnionych. Według Military Balance 2018, publikowanego przez londyński Międzynarodowy Instytut Studiów Strategicznych, korpus pancerny posiada około setki czołgów tego typu pochodzących z czasów sowieckich.

Zobacz też: USA: Śledztwo ws. nowotworów u żołnierzy służących w Uzbekistanie

(tashkenttimes.uz)

Vitaly V. Kuzmin, Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International