Według relacji agencji Azja-Plus Uzbekistan umieścił pod granicą z Tadżykistanem czołgi oraz ciężką artylerię.

Dziennikarzy powiadomił o tym jeden z mieszkańców obwodu Sogdyjskiego w Tadżykistanie. Wojsko uzbeckie umieściło pod granicą ciężki sprzęt, co jak twierdzą Tadżycy żyjący w okolicznych obwodach, nie miało dotąd miejsca. Według agencji, ich niepokój związany jest również z tym, że w ostatnim czasie stosunki pomiędzy oboma krajami uległy znacznemu pogorszeniu.

Doniesienie potwierdzili przedstawiciele tadżyckiego wojska. Ciężki sprzęt miał pojawić się na granicy już wcześniej, zaraz po strzelaninie, do jakiej doszło miesiąc temu. W wyniku wymiany ognia zginął jeden z funkcjonariuszy uzbeckiej służby granicznej.

Przed kilkoma tygodniami Służba Bezpieczeństwa Narodowego Uzbekistanu poinformowała o udaremnionej próbie przemytu narkotyków z Tadżykistanu, podczas której doszło do strzelaniny.
Strona tadżycka twierdzi natomiast, że przemytnicy przewozili nie narkotyki, a sprzęt domowego użytku. Mieli oni działać w zgodzie z uzbeckimi służbami. Kontrabanda była zorganizowana przez obywatelkę Uzbekistanu, która została zatrzymana wraz z tadżyckimi współpracownikami.

(fergfhananews.com)