Izraelskie przedsiębiorstwo UVision wykorzystuje odbywające się w Rio de Janeiro targi przemysłu obronnego LAAD 2019 do pierwszej publicznej prezentacji w Ameryce Południowej amunicji szybującej serii Hero. Firma kładzie szczególny nacisk na promocję Hero-30, najlżejszego członka rodziny, i Hero-120, największego urządzenia w ofercie.

Hero-30 może być noszony w plecaku przez jednego żołnierza i przygotowany do użycia w ciągu kilku minut. Bateria wystarcza na pół godziny lotu, a zasięg wynosi 40 kilometrów. Pocisk waży 3,5 kilograma, wliczając w to półkilogramową głowicę bojową. Głowica nadaje się do atakowania takich celów jak nieosłonięta piechota, lekkie pojazdy czy łodzie – również ruchu. Producent reklamuje Hero-30 jako idealne rozwiązanie do prowadzenia wojny asymetrycznej z ugrupowaniami partyzanckimi.

Hero-120 jest urządzeniem wielozadaniowym o znacznie większej sile rażenia i autonomiczności. Głowica bojowa ma masę 4,5 kilograma, a czas lotu został wydłużony do godziny. Pocisk jest przeznaczony do atakowania czołgów, opancerzonych wozów bojowych, budynków i pozycji umocnionych. Dokładny system naprowadzania umożliwia atakowanie również celów znajdujących się w ruchu, nawet w terenie zurbanizowanym. Hero-120 jest wyposażony również w możliwość anulowania ataku w każdej chwili.

Seria Hero liczy łącznie siedem rodzajów amunicji różniących się masą i długotrwałością lotu. Wszystkie dysponują wysoką prędkością przelotu do miejsca patrolowania i trybem powolnego krążenia w oczekiwaniu na rozkaz ataku. Producent zapewnia, że amunicja odznacza się niską sygnaturą termiczną i dźwiękową. Naprowadzanie na cel odbywa się za pomocą stabilizowanej kamery dzienno-nocnej. Amunicja Hero może być wykorzystywana również do zadań rozpoznawczych.

Do wszystkich urządzeń producent oferuje także system szkolenia Hero Simulator. Jest to specjalne oprogramowanie szkoleniowe używane na zwykłej konsoli operatorskiej bojowej amunicji Hero. Program tworzy wirtualne środowisko trójwymiarowe i generuje wojska przeciwnika. Doszkolenia są wykorzystywane prawdziwe warunki wiatru panujące w danym momencie. Program szkoleniowy jest w pełni zintegrowany z oprogramowaniem bojowym i umożliwia prześledzenie na odprawie symulowanej misji i omówienie ewentualnych błędów kursanta.

Zobacz też: US Army kupi od Raytheona drony kamikaze Coyote

(informacja prasowa)

UVision