Cztery lata temu, w sierpniu 2009 roku, lotniskowiec typu Nimitz, USS Theodore Roosevelt (CVN 71), skierowano do stoczni Newport News Shipbuilding, aby poddać go największemu remontowi w całym dotychczasowym i przyszłym okresie służby. Okręt przeszedł kompleksowy program wymiany paliwa jądrowego, remontu i modernizacji (Refueling and Complex Overhaul), w szczytowym okresie w pracę były zaangażowane cztery tysiące pracowników. Obecnie USS Theodore Roosevelt znajduje się w bazie marynarki wojennej USA w Norfolku, dokąd wpłynął po czterech dniach prób morskich.

Całkowity koszt wykonanych prac wyniósł 2,6 miliarda dolarów. W ramach tej kwoty wymieniono paliwo jądrowe w reaktorze i wykonano remont połączony z modernizacją okrętu (systemy łączności i kierowania uzbrojeniem). Dzięki temu jednostka będzie służyła przez kolejne dwadzieścia pięć lat. Warto wspomnieć, że początkowo prace miały się zakończyć w lutym bieżącego roku, lecz sukcesywnie wprowadzano modyfikacje, których liczba jest większa niż w przypadku poprzednio modernizowanych okrętów. Rozszerzone prace wygenerowały 153 miliony dolarów dodatkowych kosztów.

USS Theodore Roosevelt jest czwartym okrętem typu Nimitz, który przeszedł pełen proces RCOH. Wcześniej pracom remontowym i wymianie paliwa jądrowego poddano trzy inne lotniskowce. USS Nimitz odnowiono w czerwcu 2001 roku, USS Dwight D. Eisenhower w marcu 2005 roku, a USS Carl Vinson w lipcu 2009 roku. Teraz w stoczni Newport News Shipbuilding znajduje się inny lotniskowiec typu Nimitz, USS Abraham Lincoln (CVN 72). W jego przypadku RCOH zakończy się w 2016 roku.

(defensenews.com)