16 lutego pod osłoną nocy amerykański niszczyciel USS Ross (DDG 71) przeszedł cieśninę Bosfor i wpłynął na wody Morza Czarnego. Kilkanaście godzin później, w świetle dnia, dołączył do niego USS Carney (DDG 64). Konwencja z Montreux z 1936 roku ogranicza przebywanie na tym morzu okrętów wojennych państw nieleżących nad nim do okresu dwudziestu jeden dni i łącznie 30 tysięcy ton wyporności.

Portem macierzystym obu jednostek typu Arleigh Burke jest Rota w Hiszpanii. Jest to pierwsza tak duża obecność Amerykanów na Morzu Czarnym od czasu odbywających się w lipcu ubiegłego roku amerykańsko-ukraińskich manewrów „Sea Breeze”. Dowódca 6. Floty, wiceadmirał Christoper Grady, oficjalnie oświadczył jednak, że obecne działania US Navy mają charakter „proaktywny, nie reaktywny”.

Zbiegiem okoliczności (lub nie) USS Ross i USS Carney przybyły na Morze Czarne dokładnie w czasie ćwiczeń rosyjskiej fregaty i dwóch okrętów patrolowych. Według CNN, która zacytowała opinię anonimowego urzędnika Pentagonu, miałoby to odzwyczaić Rosjan od dominacji na tym akwenie, jak również dać im do zrozumienia, że rozbudowa rosyjskiego potencjału wojskowego w regionie jest pilnie śledzona.

Podejście to jest zbieżne z opublikowaną w styczniu przez serwis Breaking Defense opinią dowódcy sił morskich NATO, Clive’a Johnstone’a. Wiceadmirał Royal Navy stwierdził wówczas, iż nie można dopuścić, aby Morze Śródziemne w pobliżu rosyjskich baz w Syrii czy Bałtyk stały się dla okrętów Paktu „strefami zakazanymi”, a Morze Czarne nie powinno być traktowane jak „prywatne rosyjskie jezioro”.

Zarówno Ross, jak i Carney mogą pełnić funkcję okrętów obrony przeciwrakietowej. Jako jednostki należące do serii Flight I nie mają jednak hangarów dla śmigłowców, więc ich misja odbywa się bez stałego wsparcia powietrznego. W przeciwieństwie do nowszych jednostek Flight IIA mają za to po dwie poczwórne wyrzutnie pocisków woda–woda RGM-84 Harpoon.

Zobacz też: Rosja: francuska „niewykrywalna” fregata jest doskonale widoczna

(usni.org, ibtimes.co.uk; na fot. ćwiczenia ogniowe USS Carney na Morzu Czarnym w styczniu 2018 roku)

US Navy / Mass Communication Specialist 2nd Class James R. Turner