Wbrew wcześniejszym zapowiedziom agencji The Associated Press lotniskowiec USS Ronald Reagan (CVN 76) nie będzie zapewniał bezpieczeństwa igrzysk olimpijskich w Pjongczangu. Okręt najprawdopodobniej do kwietnia pozostanie w porcie Yokosuka, przechodząc zaplanowany okresowy remont.

Jak podaje serwis USNI News, lotniskowiec bazujący w Japonii zwykle trafia na przegląd remontowy w pierwszym kwartale roku. Dzieje się tak, aby później zwolnić moce robocze do prac na innych okrętach. W ramach remontu na Reaganie między innymi wymienione zostaną zużyte powłoki pokładu lotniczego. Procedura następuje zwykle po wykonaniu od 8 do 10 tysięcy lądowań i trwa około miesiąca.

Wbrew nadziejom Koreańczyków z południa i obawom ich sąsiadów z północy bezpieczeństwa zbliżających się igrzysk nie będą więc strzegły dwa ani trzy lotniskowce, ale jedynie USS Carl Vinson (CVN 70). US Navy nie ujawniła, jak długo ma trwać obecny rejs Vinsona. Prawdopodobnie jednak jeszcze wiosną, kiedy skończy się remont na Reaganie, lotniskowiec wróci do domu.

Zobacz też: Hongkońskie media: „Korea to dla US Navy tylko wymówka”

(usni.org; na fot. dwaj lotnicy z Vinsona wykonują swoje tysięczne lądowanie na pokładzie lotniskowca)

US Navy / Mass Communication Specialist Seaman Apprentice Eleanor D. Vara