16 maja okręt desantowy-dok USS Portland (LPD 27) po raz pierwszy zestrzelił drona przy użyciu lasera bojowego. W próbie zrealizowanej w trakcie ćwiczeń w rejonie Pearl Harbor wykorzystano laser Solid State Laser – Technology Maturation (SSL-TM) Laser Weapon System Demonstrator (LWSD) Mk 2 Mod 0.

Nową broń zainstalowano na pokładzie USS Portland już jesienią 2017 roku. Wybór okrętu desantowego podyktowany był dużą mocą układu napędowego, zdolnego zasilać prądożerny system uzbrojenia. SSL-TM ma docelowo osiągać moc 150 kilowatów. Niestety US Navy nie poinformowała o mocy obecnie osiąganej przez system.

Prowadzone obecnie testy mają sprawdzić zdolność systemu do zwalczania nie tylko dronów, ale też niedużych jednostek nawodnych. Zebrane w ten sposób doświadczenia pozwolą ocenić zdolności broni laserowej.

SSL-TM powstał w wyniku doświadczeń z 30-kilowatoym laserem LaWS testowanym w latach 2014–2017 na okręcie bazie USS Ponce (LPD 15). W ich wyniku zdecydowano się na zastosowanie kilku laserów o różnych długościach fal, co pozwala na stworzenie wiązki o większej mocy niż w przypadku pojedynczego lasera.

US Navy pracuje nad kilkoma systemami broni laserowej, przeznaczonymi dla mniejszych okrętów. Wśród nich są HELIOS o mocy 60 kilowatów, przewidziany dla niszczycieli typu Arleigh Burke, a także ODIN. Ten ostatni służy nie tyle do zwalczania bezzałogowców, ile do oślepiania ich systemów obserwacji. ODIN został jesienią ubiegłego roku zamontowany na niszczycielu USS Dewey (DDG 105).

SSL-TM został opracowany przez Northropa Grummana, ale nad laserem bojowym o mocy 150 kilowatów pracuje też Lockheed Martin. Przypuszczalnie będzie to powiększona wersja HELIOS-a.

Amerykańskie siły zbrojne znacząco przyspieszyły prace nad laserami bojowymi. W ubiegłym miesiącu testy systemów w warunkach operacyjnych rozpoczęły siły powietrzne. Program mobilnego lasera montowanego na kołowych transporterach opancerzonych Stryker prowadzi też US Army. O ten kontrakt walczą Raytheon i Northrop Grumman.

Na zakończenie trzeba wspomnieć o pierwszym przypadku zestrzelenia drona laserem w warunkach bojowych, chociaż prawdziwość tego zdarzenia podawana jest w wątpliwość. 3 sierpnia 2019 roku w rejonie Misraty w Libii siły rządowe (GNA), miały zestrzelić bezzałogowiec Wing Loong II dostarczony LNA przez Zjednoczone Emiraty Arabskie. Sukces i palma pierwszeństwa mają należeć do lasera nieujawnionego typu o mocy 50 kilowatów opracowanego w Turcji.

Zobacz też: DARPA szuka obrony przed bronią laserową

(news.usni.org)

US Navy