Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami 1 czerwca amerykański lotniskowiec USS Nimitz (CVN 68) wyruszył z bazy marynarki Kitsap w stanie Waszyngton w zaplanowany na sześć miesięcy rejs.

Na Nimitzu zaokrętowane jest skrzydło lotnictwa pokładowego CVW-11. W jego skład wchodzą trzy eskadry Super Hornetów: VFA-147 „Argonauts”, VFA-146 „Blue Diamonds” i VFA-154 „Black Knights”, uzupełnione latającą wciąż na F/A-18C eskadrą marines VMFA-323 „Death Rattlers”. Dla VFA-147 ma to być ostatni rejs na F/A-18E, po którym zostanie ona pierwszą operacyjną jednostką US Navy wyposażoną w F-35C.

Pozostałe eskadry CVW-11 to VAQ-142 „Gray Wolves” latająca na EA-18G, VAW-121 „Bluetails” używająca najnowszych E-2D Hawkeye’ów oraz sekcja transportowców C-2A z VRC-30 „Rawhides”. Do grupy bojowej Nimitza należy też kilkanaście śmigłowców MH-60S i MH-60R z HSC-8 „Eightballers” i HSM-75 „Wolf Pack”.

Lotniskowiec otrzymał silną grupę okrętów ochrony, w której skład wchodzą krążownik typu Ticonderoga USS Princeton (CG 59) oraz cztery niszczyciele typu Arleigh Burke: USS Howard (DDG 83), USS Shoup (DDG 86), USS Pinckney (DDG 91) i USS Kidd (DDG 100), z portów San Diego w Kalifornii i Everett w stanie Waszyngton.

Z poprzedniego, ośmiomiesięcznego przydziału operacyjnego Nimitz powrócił w grudniu 2013, po czym brał udział w pierwszych morskich testach F-35C. Przez dwadzieścia miesięcy okręt przechodził prace naprawcze, modernizacyjne i remontowe w stoczni Puget Sound w stanie Waszyngton. Jak podają lokalne media, dla ponad połowy z pięciotysięcznej załogi lotniskowca będzie to pierwszy rejs bojowy.

(kitsapsun.com; na zdj. Nimitz po zakończeniu ostatniej fazy przygotowań do rejsu pod koniec kwietnia)

US Navy / Mass Communication Specialist 2nd Class Vaughan Dill