Sukcesem zakończyła się próba dwóch pocisków Trident II w wersji D5 Life Extension. Próba odbyła się 26 marca, rakiety zostały wystrzelone z zanurzonego okrętu podwodnego USS Nebraska, który znajdował się w pobliżu zachodniego wybrzeża Stanów Zjednoczonych. Była to 166. i 167. udana próba od momentu wprowadzenia pocisków do służby w 1989 roku.

Ćwiczebne wystrzelenie nieuzbrojonych pocisków było elementem serii testów, które odbywają się pod kryptonimem Demonstration and Shakedown Operation (DAOS). Obecna próba nosiła numer 28. Próby DAOS przeprowadzane są w celu demonstracji możliwości skutecznego operowania okrętów podwodnych przenoszących pociski balistyczne.

Nebrasce towarzyszył okręt wsparcia USNS Waters, na którego pokładzie znajdowali się obserwatorzy. W skład ponad 130-osobowej delegacji wchodzili między innymi członkowie Military Sealift Command, a także przedstawiciele koncernu Lockheed Martin, który jest odpowiedzialny za pociski Trident II.

Modernizacja rakiet Trident II do standardu D5 Life Extension ma pozwolić na wydłużenie ich czasu pracy do 2040 roku na okrętach US Navy i Royal Navy. Jest to część modernizacji arsenału strategicznego, której koszty do 2046 roku mają wynieść ponad 1,5 biliona dolarów.

USS Nebraska przygotowywany jest do powrotu do służby po remontach i wymianie paliwa jądrowego w reaktorze.

Zobacz też: Chiny prężą muskuły na morzu

(navy.mil, lockheedmartin.com)

US Navy / Photographer's Mate 3rd Class Christian Viera