Amerykański okręt do walki na wodach przybrzeżnych USS Montgomery (LCS 8) typu Independence zakończył drugą fazę prób stoczniowych, która obejmowała w szczególności intensywne wykorzystanie pokładowego dźwigu (Twin Boom Extensible Crane). Sprawdzono jego możliwości, między innymi w zakresie przejęcia łodzi patrolowych z powierzchni morza, a także opuszczenia ich na taflę wody w celu wykonywania misji, na przykład ratunkowych.

Na początku marca przeprowadzono pierwszą fazę prób stoczniowych Montgomery’ego, skupiając się na sprawdzeniu poprawności funkcjonowania napędu, systemów komunikacyjnych i bojowych, urządzeń nawigacyjnych oraz systemów pomocniczych. Według producenta testy nie wykazały uchybień.

Budowniczy okrętu, stocznia Austal USA, skupi się obecnie na kosmetycznych poprawkach i nie będzie wykonywać poważnych prac naprawczych w ramach przygotowań do prób odbiorczych. Odbędą się one na przełomie maja i czerwca bieżącego roku pod czujnym okiem inspektorów z biura inspekcyjnego amerykańskiej marynarki wojennej (Navy Board of Inspection and Survey, INSURV). Po ich zakończeniu okręt zostanie przekazany US Navy.

Menedżer programu Littoral Combat Ship, kapitan Tom Anderson powiedział, że z niecierpliwością czeka na próby z udziałem ekspertów z INSURV, a także już pomału myśli o testach stoczniowych bliźniaczego okrętu USS Gabrielle Giffords (LCS 10).

(navy.mil; na zdjęciu trimaran USS Independence (LCS-2), U.S. Navy / Naval Air Crewman 2nd Class Nicholas Kontodiako)

U.S. Navy/ Naval Air Crewman 2nd Class Nicholas Kontodiakos