28 lutego w Mobile w Alabamie marynarka wojenna Stanów Zjednoczonych dokonała odbioru przyszłego USS Manchester (LCS 14). W maju ma być on przyjęty do służby jako dwunasty okręt walki przybrzeżnej, a zarazem siódma jednostka typu Independence. Tymczasem dwaj producenci LCS-ów, Austal USA i Lockheed Martin, już martwią się o wyczerpanie zamówień na okręty tej klasy.

W przeciwieństwie do okrętów desantowych typów San Antonio i LX(R) czy samolotów F/A-18E/F marynarka najwyraźniej nie dba o utrzymanie ciągłości między zamówieniami na ostatnie okręty walki przybrzeżnej a kontraktem na nowe fregaty. W roku budżetowym 2019 przewidziano środki tylko na końcową jednostkę tej klasy. Każda za stoczni budujących LCS-y chciałyby natomiast utrzymać tempo 1,5 okrętu rocznie.

Do przepychanek w tej sprawie doszło już w trakcie ustalania wcześniejszego budżetu. W pierwotnej wersji wydatków na 2018 rok przewidziano tylko jednego LCS-a. Już następnego dnia dodano jednak drugi okręt, zaś pod naciskiem kongresmanów z Wisconsin i Alabamy ostatecznie w planach ujęto trzy jednostki tej klasy. Oficjalnie powodem decyzji była ochrona rodzimego przemysłu obronnego i stanowisk pracy.

Niezależnie od rozstrzygnięcia konkursu FFG(X) co najmniej jeden z dostawców LCS-ów ma wypaść z gry jako producent małych okrętów dla US Navy. Nieco dziwić więc może ich pewność odnośnie do otrzymania kolejnych zamówień. Tak czy owak, gdy produkcja LCS-ów zostanie już zatrzymana, obaj producenci znajdą się w niezbyt korzystnej pozycji do rywalizacji z konkurentami.

Komandor Jordy Harrison, dowódca 1. Eskadry Okrętów Walki Przybrzeżnej, twierdzi, że USS Manchester trafi do służby w „ekscytującym” czasie dla jednostek tej klasy. Jak mówi, „LCS-y są sprawdzone w działaniu i cieszą się wciąż dużym zapotrzebowaniem dowództw na całym globie”. Zważywszy na kontrowersje wokół tych okrętów, czyżby sprawdzano siłę pozytywnej afirmacji?

Zobacz też: Arabia Saudyjska wybrała amerykańskie fregaty

(navy.mil, usni.org; na fot. USS Independence (LCS 2) w porcie Key West na Florydzie)

US Navy / Lt. Zachary Harrell