Należący do klasy Littoral Combat Ship USS Little Rock przed wyjściem w kolejny rejs operacyjny zostanie uzbrojony w laser. Tym samym stanie się czwartym okrętem wojennym amerykańskiej floty wyposażonym w broń tego typu. Okręt najprawdopodobniej wejdzie w skład 4. Floty, odpowiedzialnej za rejon Ameryki Południowej i Środkowej.

Będzie to jeden z najmocniejszych laserów zainstalowanych do tej pory na okrętach wojennych. Laser będzie miał moc 150 kilowatów i w zależności od lokalnych warunków pogodowych będzie mógł niszczyć drony, samoloty, a nawet niewielkie jednostki pływające poprzez wypalanie dziur w kadłubie lub poprzez detonowanie amunicji lub paliwa. Skuteczność borni laserowej może być ograniczona przez kurz, dym lub cząsteczki wody i lodu znajdujące się w powietrzu.

Za montaż nowego uzbrojenia będzie odpowiedzialny koncern General Dynamics.

Pierwszą jednostką US Navy wyposażoną w broń laserową była baza pływająca USS Ponce zacumowana na Zatoce Perskiej. Była ona uzbrojona w laser AN/SEQ-3 o mocy 30 kilowatów, który mógł służyć jedynie do zwalczania dronów lub uszkadzania samolotów i okrętów wojennych. Drugi był niszczyciel USS Dewey uzbrojony w laser ODIN przeznaczony do oślepiania sensorów samolotów, okrętów, a nawet nadlatujących pocisków.

Broń laserową dostrzeżono również na okręcie desantowym USS Portland, który brał udział w programie rozwojowym Solid-State Laser–Technology Maturation.

Zobacz też: US Air Force testuje cywilne paliwo

(popularmechanics.com)

Lockheed Martin