Pogoda sprawiła, że okręt USS Little Rock (LCS-9), najnowszy LCS typu Freedom, nie może opuścić Montrealu. Ostra zima skuła lodem Drogę Wodną Świętego Wawrzyńca i uniemożliwiła jednostce wyjście z Montrealu. Przymusowy postój w Kanadzie zapewne potrwa aż do wiosny.

Zazwyczaj Droga Wodna Świętego Wawrzyńca jest żeglowna od marca do grudnia. Tym razem jednak masy zimnego powietrza znad Arktyki przybyły wcześniej i przyspieszyły formowanie się lodu. Poza tym w regionie trwały ostatnio duże opady śniegu. Okręt nie może skorzystać z pomocy lodołamaczy, gdyż te pracują na okrągło przy torowaniu szlaku dla jednostek komercyjnych, którym rząd kanadyjski przyznał bezwzględny priorytet.

Little Rock został przyjęty do służby w US Navy 16 grudnia w Buffalo w stanie Nowy Jork. Ceremonia odbyła się w sąsiedztwie zabytkowego krążownika USS Little Rock (CL-92/CG-4) z czasów drugiej wojny światowej.

Po wyjściu na Atylantyk – co zapewne stanie się w marcu, chyba że wcześniej będzie dostępna pomoc lodołamaczy – Little Rock skieruje się do Mayportu w stanie Floryda. Tymczasem załoga skupi się na szkoleniu i testowaniu niektórych systemów okrętowych.

Zobacz też: USS Portland otrzyma broń laserową

(usni.org)

Lockheed Martin