W sobotę 11 marca wycofany ze służby lotniskowiec USS Independence (CV-62) rozpoczął swoją ostatnią podróż, która zakończy się w stoczni złomowej w Brownsville w Teksasie. Operacja miała zacząć się w piątek, ale została przesunięta z powodu warunków pogodowych. Będzie to długa podróż, ponieważ holowany lotniskowiec nie przejdzie przez Kanał Panamski, ale okrąży Amerykę Południową i przejdzie przez Cieśninę Magellana.

USS Independence został przyjęty do służby w 1959 roku jako czwarty lotniskowiec typu Forrestal. W czasie służby odbył jedną turę na wojnie w Wietnamie, przeprowadzał ataki na syryjskie cele w czasie libańskiej wojny domowej oraz nadzorował strefę zakazu lotów nad południowym Irakiem w czasie operacji „Southern Watch”.

Po przesunięciu do rezerwy w 1998 roku lotniskowiec stacjonował w Bremertonie w stanie Waszyngton. W sierpniu ubiegłego roku spółka International Shipbreaking poinformowała, że zezłomuje okręt w ramach kontraktu o wartości 6 milionów dolarów. W ubiegłych latach ta sama firma zezłomowała także lotniskowce USS Constellation i USS Ranger.

(usni.org)

US Navy