Rankiem 6 października do bazy Norfolku w stanie Wirginia zawinął krążownik rakietowy USS Hué City (CG 66) typu Ticonderoga. Będzie to dla okrętu dłuższy pobyt w porcie, ponieważ wiąże się on z modernizacją w ramach programu CG Modernization.

Obecnie modernizowanych jest sześć z jedenastu przeznaczonych do remontu okrętów. USS Hué City jest siódmym krążownikiem włączonym do programu. Pierwszą jednostką przekazaną do stoczni był USS Cowpens (CG 63), na którym prace rozpoczęto we wrześniu 2015 roku. Wkrótce potem ruszyła modernizacja USS Gettysburg (CG 64).

W ramach modernizacji z okrętu na początku zostaną wymontowane urządzenia przeznaczone do wymiany, a następnie, korzystając z obecności okrętu w suchym doku, stoczniowcy przeprowadzą remont elementów konstrukcyjnych. Dopiero po jego zakończeniu rozpocznie się właściwa część modernizacji, która obejmuje wymianę radaru, montaż nowych urządzeń optoelektronicznych, a także systemów kierowania ogniem.

Docelowo okręt ma uzyskać większą zdolność w zakresie obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej, co pozwoli na służbę jeszcze w latach trzydziestych.

Nazwa Hué City upamiętnia bitwę o Huế stoczoną w 1968 roku. Jest to jedyny okręt amerykańskiej marynarki wojennej nazwany na cześć bitwy w wojnie wietnamskiej.

Zobacz także: Liaoning po modernizacji

(navy.mil)

US Navy / Petty Officer 2nd Class Mark Andrew Hays