Amerykańska marynarka wojenna poinformowała, że 19 października lotniskowiec USS Harry S. Truman (CVN 75) typu Nimitz przepłynął za koło podbiegunowe. Tym samym stał się pierwszym amerykańskim okrętem tej klasy, który udał się w tę cześć globu od niemal trzydziestu lat.

Ostatnim lotniskowcem US Navy, który mógł poszczycić się takim osiągnięciem, był USS America (CV 66) typu Kitty Hawk. Załoga tego okrętu we wrześniu 1991 roku brała udział w ćwiczeniach marynarek krajów Sojuszu Północnoatlantyckiego, które odbywały się pod kryptonimem „North Star”.

USS Harry S. Truman przeszedł za koło podbiegunowe na Morzu Norweskim i udał się na wielonarodowe ćwiczenia morskie, które odbywać się będą w dniach 25 października–23 listopada 2018 roku. Lotniskowiec weźmie udział manewrach pod kryptonimem „Trident Juncture” w asyście okrętów lotniskowcowej grupy bojowej (CSG 8). Obok Harry’ego S. Trumana pływają krążownik rakietowy USS Normandy (CG 60) typu Ticonderoga, a także niszczyciele USS Arleigh Burke (DDG 51), USS Bulkeley (DDG 84), USS Farragut (DDG 99) i USS Forrest Sherman (DDG 98), wszystkie należące do typu Arleigh Burke.

W manewrach wezmą udział okręty sił morskich państw NATO oraz Finlandii i Szwecji. Ogółem w ćwiczeniach uczestniczyć będzie ponad 50 tysięcy żołnierzy z ponad trzydziestu państw, w tym 14 tysięcy ze Stanów Zjednoczonych. Uczestnicy dysponować będą 150 statkami powietrznymi, sześćdziesięcioma pięcioma okrętami i 10 tysiącami pojazdów. Ćwiczenia odbywać się będą na północnym Atlantyku i Morzu Bałtyckim, ale także obejmą swym zasięgiem Islandię i przestrzeń powietrzną nad Szwecją i Finlandią.

Zobacz też: Wielka Brytania wraca na Daleką Północ

(navyrecognition.com)

Mass Communication Specialist 2nd Class Thomas Gooley/ U.S. Navy