Na 11 kwietnia zaplanowano wyjście z portu Norfolk w stanie Wirginia grupy bojowej lotniskowca USS Harry S. Truman (CVN 75). Celem rejsu operacyjnego zespołu ma być obszar działania 6. i 5. Floty US Navy, czyli wody wokół Europy, w tym Morze Śródziemne, oraz Ocean Indyjski i rejon Zatoki Perskiej.

Lotniskowiec opuści wody terytorialne Stanów Zjednoczonych w osłonie krążownika USS Normandy (CG 60) typu Ticonderoga oraz aż czterech niszczycieli: USS Arleigh Burke (DDG 51), USS Bulkeley (DDG 84), USS Forrest Sherman (DDG 98) i USS Farragut (DDG 99). Później z grupa mają współdziałać dwie kolejne jednostki typu Arleigh Burke, USS The Sullivans (DDG 68) i USS Jason Dunham (DDG 109).

W prowadzonych przez cały luty ćwiczeniach grupy lotniskowca uczestniczyły dwie fregaty innych państw NATO, niemiecka Hessen (F221) typu Sachsen i norweska Roald Amundsen (F311) typu Fridtjof Nansen. Do eskorty Trumana dołączy jednak tylko Hessen, i to – jak podaje US Navy – tylko na początku rejsu.

HST, jak określają go w skrócie marynarze, zabierze w morze 1. Skrzydło Lotnictwa Pokładowego (CVW-1). Jednostka ta ma w etatowym składzie pięćdziesiąt Super Hornetów i Growlerów, należących do eskadr VFA-11 „Red Rippers” i VFA-211 „Fighting Checkmates” (obie F/A-18F), VFA-81 „Sunliners” i VFA-136 „Knighthawks” (obie na F/A-18E) oraz VAQ-137 „Rooks” (EA-18G).

W skład CVW-1 wejdzie też piątka samolotów wczesnego ostrzegania i dowodzenia E-2D z niedawno przezbrojonej w nie eskadry VAW-126 „Seahawks” i para transportowców C-2A przydzielona z VRC-40 „Rawhides”. Na lotniskowcu i pokładach towarzyszących mu okrętów stacjonowało będzie blisko dwudziestu śmigłowców MH-60R i MH-60S z eskadr HSM-72 „Proud Warriors” i HSC-11 „Dragon Slayers”.

Zobacz też: US Navy: powrót do przeszłości w szkoleniu grup bojowych

(wavy.com)

US Navy / Mass Communication Specialist 3rd Class Tommy Gooley