Amerykańska marynarka wojenna poinformowała o skierowaniu na Morze Czarne okrętu desantowego doku USS Fort McHenry (LSD 43) typu Whidbey Island. Na pokładzie okrętu znajdują się oddziały 22. Jednostki Ekspedycyjnej Piechoty Morskiej (MEU).

Okręt ruszył w drogę z Morza Śródziemnego przez cieśninę Dardanele wczoraj. Według oświadczenia dowództwa amerykańskiej 6. Floty „przejście USS Fort McHenry na Morze Czarne podkreśla nasze wspólne starania o bezpieczeństwo w basenie czarnomorskim”. Amerykanie zapewniają, że ich działania w tym rejonie zawsze przebiegają w zgodzie z postanowieniami Konwencji z Montreux.

US Navy regularnie wysyła okręty na Morze Czarne. Fort McHenry odgrywa jednak w tym kontekście istotną rolę: jest to pierwsza amerykańska jednostka na tym akwenie od czasu incydentu w Cieśninie Kerczeńskiej w listopadzie ubiegłego roku.

Poprzednimi okrętami amerykańskimi na Morzu Czarnym były niszczyciel USS Carney (DDG 64) typu Arleigh Burke i transportowiec USNS Carson City (T-EPF 7) typu Spearhead w sierpniu 2018 roku.

Zobacz też: Chiński oficer: „Taranujcie amerykańskie okręty!”

(navy.mil, stripes.com)

US Navy / Mass Communication Specialist 2nd Class Megan Anuci