Uszkodzony w wypadku z filipińskim statkiem handlowym amerykański niszczyciel USS Fitzgerald typu Arleigh Burke wreszcie opuścił Yokosukę i jest w drodze do Stanów Zjednoczonych, gdzie przejdzie remont. Pierwsza próba załadowania niszczyciela na statek transportowy MV Transshelf zakończyła się spowodowaniem dodatkowych uszkodzeń na okręcie.

Fitzgerald okręt miał opuścić Japonię już pod koniec listopada, ale w czasie odbywającego się na redzie załadunku na statek transportowy stalowe konstrukcje służące do utrzymywania okrętu we właściwej pozycji w dwóch miejscach przebiły kadłub. Po tym niepowodzeniu obie jednostki wróciły do portu 1 grudnia, gdzie do tej pory trwały dodatkowe przygotowania do bezpiecznego transportu przez ocean.

Remont niszczyciela wykona stocznia Huntington Ingalls Industries w Pascagouli w stanie Missisipi. Została ona wybrana z uwagi na najkrótszy zaoferowany czas naprawy. Przy okazji okręt przejdzie pewne modernizacje. Termin rozpoczęcia prac i harmonogram nie zostały jeszcze ustalone.

(navy.mil)

US Navy / Mass Communications Specialist 1st Class Benjamin Dobbs