USS Fitzgerald opuścił port w Yokosuce i jest w drodze do Stanów Zjednoczonych, gdzie odbędzie się jego remont. Niszczyciel uległ uszkodzeniu w zderzeniu ze statkiem handlowym 17 czerwca. W wyniku wypadku zginęło siedmiu marynarzy.

Okręt zostanie przetransportowany za pomocą ciężarowca Transshelf. Remont niszczyciela wykona stocznia Ingalls Shipbuilding w Pascagouli w stanie Missisipi. Została ona wybrana z uwagi na najkrótszy zaoferowany czas naprawy. Przy okazji okręt przejdzie pewne modernizacje. Termin rozpoczęcia prac i harmonogram nie zostały jeszcze ustalone.

W czasie transportu na pokładzie niszczyciela będzie przebywało około pięćdziesięciu z blisko 300 członków załogi. Pozostali marynarze zostaną przydzieleni do innych okrętów 7. Floty lub w ogóle zmienią miejsce stacjonowania.

Głównym powodem, dla którego USS Fitzgerald jest transportowany do Stanów Zjednoczonych, jest chęć zwolnienia zasobów i sprzętu – w tym suchego doku – potrzebnych do prowadzenia codziennych prac przy pozostałych okrętach 7. Floty, która liczy ich ponad pięćdziesiąt.

Zobacz też: Zastępstwo za Fitzgeralda w 2018 roku

(stripes.com)

US Navy