5 stycznia grupa bojowa lotniskowca atomowego USS Carl Vinson (CVN 70) ma wyruszyć w rejs operacyjny na obszar zachodniego Pacyfiku. Dokładnie rok wcześniej Vinson opuszczał port, udając się w ten sam rejon działań, z którego powrócił 23 czerwca. Zgodnie z obecną doktryną US Navy podtrzymywał jednak gotowość do wyjścia w kolejny rejs, którą to możliwość właśnie wykorzystano.

Lotniskowiec opuści bazę macierzystą w San Diego w Kalifornii w asyście krążownika USS Lake Champlain (CG 57) typu Ticonderoga i niszczyciela USS Wayne E. Meyer (DDG 108) typu Arleigh Burke. Po drodze do zespołu dołączy niszczyciel USS Michael Murphy (DDG 112), stacjonujący w Pearl Harbor na Hawajach.

W skład zaokrętowanego na Vinsonie skrzydła CVW-2, tak jak przy poprzednim przydziale, wejdą eskadry myśliwsko-uderzeniowe VFA-2 „Bounty Hunters” (F/A-18F), VFA-137 „Kestrels” i VFA-192 „Golden Dragons” (obie na F/A-18E) oraz VFA-34 „Blue Blasters” (F/A-18C). Znajdzie się tam także eskadra walki elektronicznej VAQ-136 „Gauntlets” (EA-18G) i eskadra wczesnego ostrzegania VAW-113 „Black Eagles” (E-2C).

Potrzeby logistyczne zespołu w zakresie przewozu osób i zaopatrzenia pomiędzy bazami lądowymi a lotniskowcem zabezpieczy sekcja transportowców C-2A z eskadry VRC-30 „Providers”. W skład wspólnej grupy wiropłatów obsługujących Vinsona i zespół towarzyszących mu okrętów wchodziło będzie kilkanaście śmigłowców MH-60R z HSM-78 „Blue Hawks” i MH-60S z HSC-4 „Black Knights”.

Co podkreśla źródło, USS Carl Vinson po raz drugi z rzędu funkcjonować ma zgodnie z eksperymentalną koncepcją US Navy, nazwaną Third Fleet Forward. Oznacza to, że choć będzie on działał na rzecz 7. Floty, pozostawał będzie pod dowództwem 3. Floty, odpowiadającej za wschodnią część Pacyfiku.

Zobacz też: Loty F-35C z USS Carl Vinson

(timesofsandiego.com)

US Navy / Mass Communication Specialist 2nd Class Sean M. Castellano