9 grudnia na zaśnieżonym filadelfijskim boisku Lincoln Financial Field w stanie Pensylwania odbył się mecz futbolu amerykańskiego pomiędzy drużynami nowojorskiej Akademii Wojskowej w West Point i Akademii Marynarki Wojennej z Annapolis w stanie Maryland. Spotkania takie odbywają się regularnie co roku – była to już 118. edycja. Wcześniej jednak doszło do kontrowersji wokół krótkiego filmiku, który przygotowała na tę okazję załoga lotniskowca USS Abraham Lincoln (CVN 72).

Powodem niejasności są ostatnie sekundy jednominutowego dzieła, w których sylwetka okrętu pisze na morzu słowa „Beat Army”. Słowa te to część tradycyjnego hasła dopingującego do pokonania przez marynarkę drużyny wojsk lądowych. W filmie udział wzięli absolwenci Akademii Marynarki Wojennej z różnych roczników. Internauci jednak szybko wychwycili analogię między smugami, z jakich ułożono napis, a niecenzuralnym rysunkiem, który niedawno wykonała na niebie załoga samolotu EA-18G.

Pojawiły się insynuacje, jakoby marynarka wyłącznie oficjalnie potępiła wyczyn lotników, po cichu jednak wspierając takie postępowanie. Po wydarzeniu pilot i oficer systemów walki elektronicznej Growlera z eskadry VAQ-130 „Zappers” (na szczęście przypisanej do innego niż Lincoln lotniskowca) zostali szybko zawieszeni w lotach. Wyrazili jednak skruchę i przywrócono ich do zadań na półroczny okres próbny.

Reakcja US Navy była pilnie obserwowana zwłaszcza w świetle niedawnych afer i faktu, że do podobnego zajścia doszło zaledwie trzy lata wcześniej. Wówczas dzieło jednego z pilotów reprezentacyjnej eskadry marynarki „Blue Angels” było tak okazałych rozmiarów, że zostało sfotografowane przez satelity, a dowódca jednostki za swój żart i inne ujawnione przy okazji „polityczne niepoprawności” zapłacił stanowiskiem.

Marynarze z Lincolna tłumaczą, że ewentualne podobieństwo między ich dziełem, a „fallicznym” incydentem jest czysto przypadkowe. Prace nad filmem rozpoczęli bowiem dużo wcześniej. Tym samym odżegnują się od wyczynu, który dowództwo określiło jako „sztubacki i niedojrzały relikt o charakterze seksualnym, dla którego nie ma miejsca we współczesnym lotnictwie marynarki”.

Jak to bywa w Ameryce, na wszystkim jak zwykle najwięcej zyskują obrotni przedsiębiorcy. Korzystając z medialnego zamieszania wokół sprawy, pewien sklep internetowy wypuścił na rynek ozdobę choinkową w kształcie Growlera z narysowanym przezeń kształtem. Zapas nietypowych dziesięciocentymetrowej długości „bombek” rozszedł się ponoć w niepoprawnie szybkim tempie.

Sam mecz futbolu zakończył się zwycięstwem drużyny z West Point. Army Black Knights pokonali Navy Midshipmen 14:13, udowadniając, że ich ubiegłoroczne zwycięstwo nie było przypadkowe. Dwie z rzędu wygrane US Army przerywają czternaście lat (2002–2015) dominacji w rozgrywkach US Navy, mimochodem skłaniając do refleksji nad rzeczywistym stanem ducha amerykańskiej marynarki.

Zobacz też: Kryzys morale przed testami morskimi HMS Queen Elizabeth?

(military.com, sandiegouniontribune.com)

US Navy / Mass Communication Specialist Seaman Shane C. Bryan