Wizytówka Hawajów, pomnik upamiętniający tragedię amerykańskich marynarzy podczas japońskiego ataku na Pearl Harbor 7 grudnia 1941 roku, uległa uszkodzenia. Według pierwszych informacji 27 maja około godziny 7:45 lokalnego czasu na Hawajach okręt szpitalny USNS Mercy uderzył w pływający dok, po którym zwiedzający dostają się do pomnika. Do zdarzenia doszło podczas holowania USNS Mercy, które odbywało się prawdopodobnie zbyt blisko Pomnika USS Arizona i bez zachowania szczególnej ostrożności. O kolizji w Zatoce Perl Harbor jako pierwsza poinformowała żona marynarza US Navy, który robił zdjęcia z pobliskiej Ford Island i uchwycił ten moment. Wstępne raporty mówią o jednak tym, że w zniszczeń dokonał jeden z holowników.

Według kapitana Stana Keeve’a, dowódcy Joint Base Pearl Harbor-Hickam, uszkodzenia samego pomnika są „powierzchowne”. Najbardziej ucierpiał pływający dok, zgnieciony i przepchnięty w strony budowli. Zabytek będzie wyłączony ze zwiedzania przez około tydzień. Turyści muszą zadowolić się jedynie oglądaniem białego monumentu z odległości na jaką podpłyną statki turystyczne. W środę bezpośrednio po wypadku zbliżały się na odległość około 150 metrów.

Obecnie jest jeszcze za wcześnie, aby mówić o przyczynach zdarzenia i czy leżą one po stronie pracowników P & R Water Taxi, którzy sterowali holownikami. Firma odmawia jakichkolwiek komentarzy na ten temat. Wstępnie oceniono, że USNS Mercy nie ucierpiał w zdarzeniu.

Bill Doughty, rzecznik Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych dla regionu Hawajów, powiedział, że dok został oddzielony od konstrukcji pomnika, wstępnie można stwierdzić brak uszkodzeń wraku okrętu. Nurkowie sprawdzają pomnik, który nosi jedynie ślady „drobnych uszkodzeń”. – Zwracamy szczególną uwagę na cumy i kotwice, które łączą się z dokiem. Jesteśmy bardzo zaniepokojeni, ponieważ to bardzo święte miejsce – skwitował.

Służba Parków Narodowych (National Park Service) podkreśliła, że inne obiekty – Pearl Harbor Visitor Center, Battleship Missouri Memorial, Pacific Aviation Museum i USS Bowfin Submarine – pozostają otwarte dla zwiedzających.

(military.com, stripes.com; DoD photo by: PH3(AW/SW) JAYME PASTORIC, USN)