15 listopada korporacja stoczniowa Austal USA przekazała marynarce wojennej Stanów Zjednoczonych katamaran transportowy USNS Burlington (T-EPF 10). Zwodowany 1 marca 2018 roku Burlington to dziesiąta jednostka typu Spearhead i czwarta – po doliczeniu LCS-ów typu Independence – przekazana US Navy przez Austal w 2018 roku.

Obecnie w stoczni Austala w Mobile w stanie Alabama powstają jeszcze dwa Spearheady, dla których wybrano nazwy Puerto Rico i Newport. Ten pierwszy ma już za sobą wodowanie i przechodzi końcowe prace przed rozpoczęciem prób morskich. Wodowanie Newporta nastąpi zapewne w ciągu kilku miesięcy.

Katamarany typu Spearhead, oficjalnie klasyfikowane jako expeditionary fast transports (szybkie transportowce ekspedycyjne), mają długość 103 metrów i są obsadzane przez 41-osobową załogę. Wchodzą w skład Military Sealift Command.

Wiosną tego roku pojawiły się doniesienia o problemach Spearheadów. Okazało się, że jednostki nie spełniały wielu kluczowych stawianych im wymagań dotyczących ładowności, prędkości maksymalnej i zasięgu. Stwierdzono także szereg niedociągnięć technicznych.

Zobacz też: US Navy zbyt mała, aby eskortować konwoje

(austal.com; na fot. USNS Carson City, siódma jednostka typu Spearhead)

US Navy / Chief Mass Communication Specialist America A. Henry