Amerykański Korpus Piechoty Morskiej zdecydował się na zwiększenie liczby zamawianych samochodów JLTV o dwie trzecie. Pierwotnie miejsce starzejących się HMMWV miało zająć 5,5 tysiąca nowych pojazdów, później liczba ta wzrosła do 9 tysięcy, teraz zaś – do 15 tysięcy.

Korpus w ubiegłym miesiącu ogłosił wstępną gotowość operacyjną JLTV. Oznacza to, że amerykańscy marines mogą już wykorzystywać nowe samochody w strefie działań bojowych. Kilka miesięcy temu pojawiły się informacje o możliwym wykorzystaniu JLTV przez US Marine Corps w charakterze nosiciela systemu przeciwlotniczego Sky Hunter.

Obecnie USMC posiada 15 390 poczciwych Humvee. Do niedawna zakładano, że na przestrzeni najbliższych dziesięciu lat nowymi wozami zastąpione będzie jedynie 60% stanu, czyli właśnie trochę ponad 9 tysięcy. Zwiększenie zamówienia oznacza, że są już plany wymiany całej floty HMMWV.

Warto w tym miejscu przypomnieć, że US Army planowała zamówić na razie 49 tysięcy JLTV. To oznacza, że na zastąpienie będzie jeszcze czekało 117 tysięcy lekkich pojazdów terenowych. W kwietniu sekretarz wojsk lądowych Mark Esper (obecnie sekretarz obrony) zapowiedział, że liczba JLTV dla wojsk lądowych będzie określona w ciągu osiemnastu miesięcy.

Zobacz też: JLTV zintegrowany z Javelinem

(military.com)

Oshkosh Defense, Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 4.0