Dowódca US Marine Corps, generał Robert Neller, zaproponował przeprowadzenie testów bojowych okrętowych laserowych systemów uzbrojenia u wybrzeży Jemenu. Neller stwierdził, że panują tam idealne warunki do tego typu prób.

Propozycja generała padła w trakcie przesłuchania budżetowego w Kongresie. Zdaniem Nellera skala użycia przez milicje Hutich bezzałogowych statków powietrznych i zdalnie sterowanych łodzi czyni z wybrzeża Jemenu „swego rodzaju laboratorium do prób z ostrą amunicją”, w którym można przetestować systemy zarówno defensywne, jak i ofensywne. W podobnym tonie wypowiadali się już wcześniej sekretarz marynarki Richard Spencer i szef operacji morskich admirał John Richardson.

Wspierani przez Iran Huti już kilkakrotnie pokazali, że także na morzu są w stanie wykonać niebezpieczne uderzenia. Na początku października 2016 roku doszło do nieudanego ataku na niszczyciel USS Mason i okręt desantowy USS Ponce. Za to w styczniu 2017 roku za pomocą zdalnie sterowanej łodzi udało się ciężko uszkodzić saudyjską fregatę Al-Madina. Według niepotwierdzonych informacji państwa prowadzonej przez Arabię Saudyjską sunnickiej koalicji mogły stracić w walkach z jemeńskimi szyitami więcej okrętów.

Zobacz też: Więcej na temat okrętowego lasera od Lockheeda

(defensenews.com)

US Navy / John F. Williams