Korpus Piechoty Morskiej od dawna szuka sposobów uzbrojenia tiltrotorów MV-22 Osprey. Chodzi nie tyle o wykorzystanie ich w roli maszyn bojowych, ile o zapewnienie im możliwości samoobrony. Pod tym właśnie kątem prowadzone są obecnie prace nad bezzałogowcem rozpoznawczym AFARS, który miałby być przenoszony przez Ospreye.

AFARS (Air-Launched Fast Autonomous Reconnaissance System) będzie wypuszczany z przedziału ładunkowego MV-22, kiedy ten zbliżać się będzie do miejsca wysadzenia desantu (lub podjęcia żołnierzy z ziemi). Dron ma być w stanie dotrzeć do strefy dozorowania odległej o sto mil morskich i krążyć w niej przez dziesięć minut.

Według Marine Corps Times opracowywany przez Marine Corps Warfighting Lab bezzałogowiec – mający kształt niewielkiego pocisku skrzydlatego – ma być w stanie latać na wysokości do 7600 metrów i zabierać ładunek o masie dwóch kilogramów. Nie można wykluczyć, że marines planują wykorzystanie go także w charakterze amunicji krążącej.

Zasięg łączności z nosicielem ma wynosić pięćdziesiąt mil (trzeba bowiem pamiętać, że Osprey będzie podążał w ślad za dronem, tak że dystans między nimi nie wzrośnie nigdy do owych stu mil). Dzięki danym przekazywanym przez AFARS-a załoga MV-22 będzie w stanie ocenić charakter ewentualnych zagrożeń czekających w regionie celu i, w razie potrzeby, w porę przerwać wykonywanie zadania lub wezwać wsparcie lotnictwa bojowego.

Warto w tym miejscu przypomnieć, że Korpus Piechoty Morskiej pracuje także nad uzbrojeniem Ospreyów w pociski rakietowe i karabiny maszynowe. Plany przeobrażenia MV-22 w pełnokrwisty gunship najwyraźniej schowano jednak głęboko do szafy. Obecnie Ospreye wyposażone mogą być jedynie w podkadłubowe stanowisko Defensive Weapon System produkcji BAE Systems. Wyposażone jest ono w napędowy karabin maszynowy GAU-17 kalibru 7,62 milimetra.

Obecnie marines regularnie korzystają z pomocy US Air Force. Samoloty uderzeniowe A-10 Thunderbolt II wojsk lotniczych regularnie zapewniają Ospreyom osłonę w trakcie lotów bojowych na Bliskim Wschodzie w ramach walki z tak zwanym Państwem Islamskim.

Zobacz też: „Pitch Black” 2018: PC-9 jako eskorta dla Ospreyów

(marinecorpstimes.com)

US Air Force / Staff Sgt. Luke Kitterman