Northrop Grumman zakończył wstępny przegląd konstrukcji nowego bombowca B-21 Raider. Teraz prowadzone prace zmierzają do krytycznej oceny projektu. Po uzyskaniu pozytywnej oceny będzie możliwe rozpoczęcie budowy pierwszego egzemplarza.

Reprezentujący US Air Force generał Arnold Bunch powiedział, że siły powietrzne są zadowolone z postępu prac przy bombowcu. Ujawnił także, iż producent opracował już pierwszą wersję oprogramowania dla samolotu. Generał ma nadzieję, że uda się wprowadzić Raidera do linii połowie lat dwudziestych. Zastąpi on w służbie bombowce B-2 i B-1B.

Zastępca szefa sztabu do spraw planów strategicznych i zaopatrzenia generał Jerry Harris przy okazji potwierdził, że siły powietrzne najprawdopodobniej poproszą o dodatkowe finansowanie, które pozwoli na zakup kilkudziesięciu dodatkowych samolotów. Aktualne plany mówią o pozyskaniu stu bombowców. Dodatkowe samoloty pozwoliłyby na zwiększenie liczby bombowców w każdej z dziewięciu eskadr przeznaczonych do wyposażenia w B-21, a w dalszej kolejności dowództwo chciałoby mieć nawet czternaście lub szesnaście eskadr nowych bombowców.

Zobacz też: Chińska odpowiedź na B-21

(flightglobal.com)

USAF