Jeśli finansowanie się nie zwiększy, po 2021 roku Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych nie będą w stanie utrzymać w służbie wystarczającej liczby myśliwców. Taki wniosek wypływa po lekturze najnowszej prognozy dla lotnictwa na kolejnych trzydzieści lat.

Lotnictwo nadal zaciska pasa i wycofuje więcej samolotów, niż kupuje nowych. Największy spadek ma nastąpić w 2021 roku, a najniższa liczebność – dziesięć lat później. W ubiegłym roku Kongres podjął decyzję, że po 2021 roku USAF ma posiadać 1900 myśliwców, jednak według opublikowanego ostatnio raportu, służba nie ma wystarczającej ilości pieniędzy by osiągnąć ten cel. Obecnie USAF posiada 1971 bojowych samolotów taktycznych, do których wliczają się między innymi F-15, F-16, F-22, F-35 czy A-10.

W opublikowanym raporcie powraca temat wycofania tych ostatnich. Miałoby to nastąpić w latach 2018–2022, jednak zaznaczono, że ta decyzja może jeszcze ulec zmianie. Pomimo dochodzących z Kongresu głosów wzywających do rozważenia wznowienia produkcji F-22, Siły Powietrzne są temu przeciwne ze względu na wielkie koszty takiego projektu.

(defensenews.com, fot. US Navy / Mass Communication Specialist 1st Class Edward I. Fagg)