Według dziennika The Mainichi amerykańskie siły powietrzne w ciągu ostatnich sześciu lat zainwestowały w prowadzone w Japonii badania ponad siedem milionów dolarów. Na japońskie uczelnie trafiały również fundusze z US Navy.

Z amerykańskich grantów skorzystało łącznie 128 naukowców. Ponadto jedenastu profesorów, głównie z uniwersytetów w Kioto i Osace otrzymało dalszych 1,76 miliona dolarów. Finansowane przez amerykańskie siły zbrojne badania dotyczą głównie sztucznej inteligencji i laserów.

Tym sposobem USAF rozszerza zakres prowadzonych badań, które nie zawsze mogą zostać zrealizowane samodzielnie przez ośrodki badawcze ze Stanów Zjednoczonych. W tym wypadku zainteresowania amerykańskiego lotnictwa i marynarki wojennej pokrywają się z przyszłościowymi systemami uzbrojenia planowanymi przez Powietrzne i Morskie Siły Samoobrony.

Przyjmowanie wojskowych grantów przez uczelnie nie jest sprzeczne z japońskim prawem, jednak w pacyfistycznie nastawionym społeczeństwie zawsze wywołuje kontrowersje. W 1967 Japońska Rada Nauki zakazała nawet prowadzenia badań o zastosowaniu wojskowym, po tym jak wyszło na jaw, że na kilku uczelniach współpracowano z amerykańskimi siłami zbrojnymi. Oskarżeni wówczas profesorowie tłumaczyli, że wyniki ich prac mają zastosowanie pokojowe. Obecnie władze uniwersytetów w Kioto i Osace ograniczyły się do stwierdzenia zgodności pobierania wojskowych grantów z wewnętrznymi przepisami uczelni.

(mainichi.jp)

Master Sgt. Ken Hammond, US Air Force