W Stanach Zjednoczonych ruszyły wstępne analizy kwestii użycia samolotów wielozadaniowych Lockheed Martin F-35 Lightning II w ramach systemu obrony przed pociskami balistycznymi. Prace prowadzą wspólnie US Air Force i Missile Defense Agency.

Sprawę ujawniono dwa dni temu w opublikowanym przez Pentagon raporcie Missile Defense Review, który podkreślał niebezpieczeństwo stwarzane przez Rosję, Chiny, Iran i Koreę Północną. Wszystkie te kraje prowadzą obecnie programy rozwoju nowych pocisków balistycznych i manewrujących, które stanowią coraz większe zagrożenie dla Stanów Zjednoczonych. W raporcie przeczytać można między innymi:

„F-35 Lightning II dysponuje systemem czujników o dużych możliwościach, zdolnym wykryć sygnaturę podczerwieni pocisku w fazie napędzania [startowej], a jego komputery mogą określić położenie pocisku stwarzającego zagrożenie. Ponadto F-35 może przekazywać dane o śledzonym celu w ramach sieciocentrycznego środowiska walki. Już dziś może niszczyć wrogie pociski manewrujące, a w przyszłości będzie można go wyposażyć w nowy lub zmodyfikowany pocisk zdolny strącić wrogie pociski balistyczne w fazie napędzania. Będzie można go [Lightninga II] w szybkim tempie koncentrować w strefach zagrożenia, tak aby wzmocnić amerykański potencjał obrony czynnej i ofensywny”.

Docelowy raport w sprawie włączenia F-35 do systemu obrony przeciwrakietowej ma być gotowy w ciągu pół roku. Warto podkreślić, że Departament Obrony wraca do koncepcji rozlokowania takiego systemu w bezpośrednim sąsiedztwie potencjalnego nieprzyjaciela. Koncepcję tę zawieszono na przełomie pierwszej i drugiej dekady XXI wieku wraz z końcem cyklu prób uzbrojonego w laser samolotu YAL-1.

Sam pomysł użycia lasera bojowego także wraca do łask. W Missile Defense Review podkreślono, że największą szansę przeciwdziałania zagrożeniu stwarzanemu przez pocisk balistyczny daje użycie w fazie napędzania albo interceptora kinetycznego, albo właśnie lasera. Na razie jednak nie poruszono bezpośrednio pomysłu wyposażenia F-35 w laser, toteż obecnie w grę wchodzi tylko użycie pocisków niszczących cel energią kinetyczną.

Zobacz też: USA planują radar wczesnego ostrzegania na Hawajach

(flightglobal.com)

US Air Force / J.M. Eddins Jr.