Szef operacji kosmicznych US Space Force generał John „Jay” Raymond oświadczył, że posiada dowody na przeprowadzenie przez Rosję testu orbitalnej broni antysatelitarnej. Zdaniem Waszyngtonu to drugi taki przypadek w ciągu ostatnich trzech lat.

15 lipca rosyjski satelita inspekcyjny Kosmos 2542 według oficjalnych informacji podanych przez Moskwę przeprowadził test polegający na krążeniu w bliskiej odległości od innego satelity inspekcyjnego Kosmos 2535. Amerykańskie wojska kosmiczne twierdzą jednak, iż od Kosmosu 2542 oddzielił się inny obiekt, nazwany Obiekt 45915, którego dokładne przeznaczenie nie zostało jeszcze dokładnie określone.

Podejrzenie, że chodzi o test broni antysatelitarnej, oparte jest na wcześniejszych działaniach Kosmosu 2542. Rosyjski satelita od stycznia tego roku śledził należącego do National Reconnaissance Office satelitę szpiegowskiego KH-11 (USA 245). Miesiąc wcześniej KH-11 musiał zmienić orbitę, aby uniknąć kolizji z Kosmos 2542.

Zaniepokojenie Amerykanów wzrosło w lutym, gdy od Kosmosu 2542 oddzielił się subsatelita, oznaczony Kosmos 2543, który przejął śledzenie KH-11. Generał Raymond w kwietniu zarzucił Rosji przeprowadzenie testu pocisku antysatelitarnego zagrażającego amerykańskim satelitom rozmieszczonym na niskiej orbicie okołoziemskiej, jednak nie podał szczegółów.

Kosmos 2542 nie jest jedynym rosyjskim satelitą budzącym wątpliwości. We wrześniu 2014 roku na orbicie został umieszczony Łucz. Od tamtej pory satelita kilkakrotnie zmienił swoją pozycję i zbliżał się do komercyjnych satelitów telekomunikacyjnych.

Wraz z rosnącym znaczeniem łączności i rozpoznania satelitarnego siły zbrojne coraz liczniejszych państw zwracają uwagę na znaczenie przestrzeni kosmicznej jako kolejnej domeny operacji wojskowych. Prace nad systemami antysatelitarnymi w formie pocisków rakietowych, broni laserowej, mikrofalowej czy systemów walki radioelektronicznej rozmieszczonych na ziemi, na pokładach samolotów i satelitów prowadzone są nie tylko w USA i Rosji.

Do tego na razie ekskluzywnego grona należą już Wielka Brytania, Francja, Indie, Chiny i Japonia. Ostatnią znaną i udaną próbę zestrzelenia satelity przeprowadziły 27 marca ubiegłego roku Indie.

Zobacz też: Fiodor – rosyjski robot astronauta i… rewolwerowiec

(spacenews.com, thedrive.com; na ilustracji satelity systemu Wideband Global SATCOM)

USAF