Do niecodziennego zdarzenia doszło w amerykańskim miasteczku Bar Harbor na wyspie Mount Desert w stanie Maine. Należący do US Marine Corps śmigłowiec AH-1W w sobotnie popołudnie z fasonem wylądował na boisku sportowym, w asyście krążącego w powietrzu UH-1Y. Powodem lądowania nie była bynajmniej awaria maszyny, ale… telefon pozostawiony w restauracji przez jednego z pilotów.

Sześciu lotników Korpusu Piechoty Morskiej wcześniej tego samego dnia poszło na lunch do tawerny o wdzięcznej nazwie Thirsty Whale (Spragniony Wieloryb). Niedługo później jeden z nich zorientował się, że zostawił tam swoją komórkę, i zadzwonił do lokalu. Zapytany, czy po zgubę przyjdzie czy przyjedzie, odpowiedział: „Wylądujemy śmigłowcem na boisku”, i poprosił o dowiezienie aparatu na miejsce.

Mieszkańcy Bar Harbor przyzwyczajeni są do śmigłowców na lokalnym boisku, którego jako lądowiska używa czasem lotnicze pogotowie Life Flight. Mogli być jednak nieco zdziwieni, kiedy ich oczom ukazał się lądujący śmigłowiec szturmowy. Pilot wysiadł, chwycił swój telefon, w dowód wdzięczności darowując posłańcowi plakietkę z kombinezonu, po czym maszyna ponownie wzbiła się w powietrze.

Jak przy takich okazjach bywa, blisko rzeczonego boiska znalazła się dociekliwa matka z dzieckiem, która nieprofesjonalnie, acz skutecznie sfilmowała całe wydarzenie. Dla dwóch poruczników US Navy, którzy dzień wcześniej rysowali na niebie „dziwne” kształty, karą było uziemienie. Nie wiadomo, czy piloci Cobry z USMC też poniosą konsekwencje za użycie wiropłatu sił zbrojnych Stanów Zjednoczonych do celów prywatnych.

Rozdzielczość filmu uniemożliwia rozpoznanie przynależności śmigłowców. Należy jednak przypuszczać, że w zdarzeniu wzięły udział maszyny z rezerwowej eskadry HMLA-773 „Red Dogs”, stacjonującej w nieodległej bazie McGuire–Dix–Lakehurst w stanie New Jersey. SuperCobra i Venom mogły także należeć do jednej z eskadr z MCAS New River w Karolinie Północnej, przylatujących tam na okresowe szkolenia.

Zobacz też: Holenderski AH-64 zerwał linię wysokiego napięcia

(mdislander.com)

US Marine Corps / Cpl. Eric R. Martin