Kołowe bojowe wozy piechoty z rodziny Amphibious Combat Vehicle (ACV) – zaprojektowane dla US Marine Corps – będą wyposażone w bezzałogowy system wieżowy Konsberg Protector MCT-30. Uzbrojeniem głównym zdalnie sterowanego Protectora MCT-30 jest armata automatyczna XM813 kalibru 30 milimetrów sprzężona z czołgowym karabinem maszynowy kalibru 7,62 milimetra.

XM813 pochodzi od armaty Orbital ATK Mk 44 Bushmaster II. System wieżowy ma konstrukcję modułową, zdolną do obsługi dział automatycznych kalibru 20–50 milimetrów. Jako dodatkowe uzbrojenie stosuje się karabiny maszynowe kalibru 5,56 lub 7,62 milimetra.

Protector MCT-30 nie jest uzbrojeniem obcym Amerykanom, gdyż w maju 2019 roku US Army przyznała kontrakty na opracowanie projektów integracyjnych armaty automatycznej XM813 kalibru 30 milimetrów z kadłubem kołowego transportera opancerzonego Stryker. Wybór uzbrojenia tego typu ma mieć jeszcze jeden namacalny efekt: redukcję kosztów integracji i późniejszych kosztów logistycznych związanych z remontem, modernizacją i szkoleniem załóg z ich obsługi.

Do tej pory – w ramach pilnej potrzeby operacyjnej – do 2. Pułku Kawalerii US Army stacjonującego na stałe w Europie trafiło osiemdziesiąt jeden Strykerów Infantry Carrier Vehicle — Dragoon. Integracja kolejnych nastręcza jednak wielu problemów. Bezzałogowa wieża znana jest również z zastosowania na transporterach Patria AMV XP.

Korpus Piechoty Morskiej pozyska co najmniej 704 pojazdy w kilku wariantach: transportera opancerzonego (ACV-P), wozu dowodzenia (ACV-C), z armatą automatyczną kalibru 30 milimetrów (ACV-30) i zabezpieczenia technicznego (ACV-R). Do tej pory podpisano kontrakt na 204 pojazdy małoseryjne. ACV 1.1 są następcą przestarzałych transporterów opancerzonych AAV7, które służą od 1972 roku.

Marines nie zdecydowali się na armatę automatyczną Orbital ATK Mk 44/S Bushmaster II kalibru 30/40 milimetrów, która znalazła zastosowanie w bezzałogowej ZSSW-30 jako uzbrojenie kołowego transportera opancerzonego Rosomak i Nowego Pływającego Bojowego Wozu Piechoty Borsuk. Armata ma dwudrożny system dosyłania amunicji i charakteryzuje się szybkostrzelnością na poziomie 200 strzałów na minutę (120 strzałów na minutę w przypadku amunicji programowalnej ABM).

Zobacz też: Rosyjska piechota morska będzie mieć bataliony pancerne

(militaryleak.com)

materiały prasowe BAE Systems