W Internecie pojawiły się zdjęcia z testów bojowego wozu piechoty Bradley na poligonie Yuma. Pojazd wyposażono w nowe zawieszenie hydropneumatyczne, produkowane przez brytyjskie przedsiębiorstwo Horstmann. Ma ono poprawić charakterystyki jezdne w trudnym terenie. Podstawową zaletą jest możliwość regulacji prześwitu w zależności od terenu. Dokonuje tego kierowca bez konieczności opuszczania pojazdu.

Zaznacza się, że zawieszenie hydropneumatyczne pozwala na zwiększenie stabilności pojazdu, a zarazem na wygospodarowanie dodatkowego miejsca w kadłubie, gdyż podzespoły montowane są na zewnątrz pojazdu. W porównaniu z zawieszeniem opartym na drążkach skrętnych łatwiejszy jest też dostęp, co skróci czas potrzebny na wymagane naprawy.

Zawieszenie tego typu wykorzystują już wozy zabezpieczenia technicznego M88A3 Hercules. US Army przemierza się również do wyposażenia w nie czołgów M1 Abrams, choć plany te istnieją już od bardzo dawna. Hydropneumatyczne zawieszenie dla Bradleyów to tylko część planowanej modernizacji.

Modyfikacja Bradleyów do standardu A4 sprowadzi się do zwiększenia ich mobilności dzięki zmianom w układzie przeniesienia napędu, a ponadto poprawienia świadomości sytuacyjnej poprzez montaż nowych urządzeń optoelektronicznych. Załogi będą mieć do dyspozycji unowocześniony system wymiany danych Force XXI Battle Command Brigade and Below, który pozwala na szybką identyfikację innych pojazdów jako wrogich lub sojuszniczych. Na początku 2019 roku zdecydowano o wyposażeniu 138 Bradleyów w aktywny system ochrony pojazdów Iron Fist w wersji lekkiej (Iron Fist Light).

W obliczu (prawdopodobnie) chwilowej niemocy w wyłonieniu następcy unowocześnienie Bradleyów zyskuje na znaczeniu. Jest częścią szerszej strategii US Army mającej pomóc w zwiększeniu gotowości pancernych brygadowych zespołów bojowych. Dowództwo wojsk lądowych stoi na stanowisku, że pojazdy tego typu mają wielki potencjał modernizacyjny i pozostaną służbie aż do 2050 roku, choć równolegle poszukują godnego następcy.

Zobacz też: US Army testuje nowy kamuflaż dla Abramsów

(kyma.com)

US Army / Winifred Brown